При главоболие, температура или стомашни проблеми обикновено се самолекуваме. Дали го правим както трябва?
- 3ачервени очи
За зачервените и леко парещи можете и сами да се погрижите, ако симптомите не продължат повече от 36 часа. Ако носите лещи, сваляйте ги и почистете очите с хладка преварена вода или с физиологичен серум.
Имате нужда от лекар, ако:
- Болката е силна и се проявява само в едното око.
- Имате зрителни смущения – неясни образи,стеснено зрително поле.
- Очите са залепнали сутринта.
- Клепачът е подут, зачервен и болезнен.
- Главоболие
Обикновено то е невинно и остава без последствия. Можете u сами да се справите, ако симптомите са ви познати и главоболието ви напада рядко. Парацетамолът трябва да бъде първият ви избор. Може да го редувате с ибупрофен, който е нестероидно противовъзпалително лекарство. Избягвайте аспирина.
Имате нужда от лекар, ако:
- Болката е необичайна, много силна и внезапна.
- Появяват се смущения в говора, походката или зрението.
- Температурата е повишена, светлината дразни, има позиви за повръщане.При децата използваме парацетамол в подходяща за теглото им доза. Ако главоболието продължи повече от 24 часа и е придружено е температура и повръщане или пък с необичайно сърцебиене, бързо се консултирайте лекар.
Трите златни правила на самолечението
- Не се самодиагностицирайте! Идете на лекар!
- Един отделен симптом може да третирате без лекарска консултация в продължение на не повече от три дни. Ако има комбинация от два симптома, този срок спада на два дни.
- Четете внимателно листовките на лекарствата.
- Температура
За повишена се смята температурата над 37,5 градуса. До 38,5 няма нужда от специално лечение. Ако този симптом остава единствен и продължи само до два дни, нямате нужда от лекарска помощ.
Антипиретичните лекарства се препоръчват при температура над 38,5 градуса. Вземете най-напред парацетмол. Можете да го редувате с противовъзпалителни лекарства(ако не става дума за вирусно заболяване).
Имате нужда от лекар, ако:
- Температурата надвишава 40 градуса.
- Появяват се много силни болки, втрисане, повръщане, болка в гърдите или корема – викайте бърза помощ!
- Връщате се от тропическа страна.
- Страдате от диабет или сърдечносъдово заболяване.При децата температура под 38,5 градуса не изисква специални мерки. При нужда се дава парацетамол. Ако става дума за бебе под 2 месеца, незабавно потърсете лекар.
- Кашлица
Дрезгава, свиреща, влажна или суха? В зависимост от типа на кашлицата лечението е различно. Ако просто сте се простудили и кашлянето не ви смущава особено, вземете няколко прости домашни мерки. Във всички случаи облекчаващо действат инхалациите с подходящи билки или ароматни масла – влажният въздух има бърз благоприятен ефект. При влажна кашлица с отделяне на храчки се използват експекторанти три пъти дневно. Забранени са лекарствата, съдържащи кодеин. За суха кашлица има специфични сиропи, които облекчават напъните и осигуряват спокойна нощ, ако се взимат преди лягане.
Имате нужда от лекар, ако:
- Температурата е висока и чувствате болка в белите дробове.
- Кашлицата е силно дрезгава, лаеща или променя гласа.
- Влажна кашлица, придружена с изпотяване, бледост на лицето и трудно дишане при възрастни хора.
- Суха кашлица със затруднено дишане, изпотяване и посиняване на устните. При децата не се използват никакви сиропи преди 2-годишна възраст. Свиреща кашлица, появила се между октомври и февруари, говори за бронхиолит и трябва да се потърси лекар.Когато малкото дете не се чувства добре, решаващо значение за лечението има лекарското мнение.
- Болки в гърлото
Баналното „драскане“ в гърлото през зимата трябва да се следи, защото може да се окаже ангина. Ако нямате температура и преглъщането не е силно болезнено, можете да минете и без лекар.Използвайте хапчета за смучене или спрейове за гърло, които често освен антибактериално имат и обезболяващо действие, но не продължавайте лечението повече от три дни.
Имате нужда от лекар, ако:
- Чувствате непоносима болка при навеждането на брадичката надолу и имате температура.
- Симптомите продължават повече от 48 часа. При децата не се използват хапчета за смучене преди 6-годишна възраст.
10 обичайни неразположения – да ги преодолеем бързо! – 2
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Leave a reply