Все ни се иска да сме в по-добра форма, да боледуваме по-малко, да сме по-енергични, кожата ни да е по-свежа, сънят ни да е по-пълноценен. Ето как да го постигнете в зависимост от годините ви!
Днес повечето жени раждат първото си бебе на тази възраст, така че през третото десетилетие съчетават създаването на семейство и професионална кариера. Грижите не са малко, а има и хормонални промени (при бременността, след раждането, при кърмене), които се отразяват на кожата, косата, настроението, енергията.
За по-силен имунитет
Практикувайте йога. Контактът с децата, които настиват два пъти по-често от възрастните, увеличава риска да се заразите. Като добавите и всекидневния стрес, който „изпива“ защитните сили на организма, и ето ви „рецепта“ за лесно разболяване. Йога техниката шауча се бори и с двата проблема. Предлагаме ви лесно упражнение от нея: насапунисайте
си ръцете и ги търкайте една в друга 20 секунди, като през това време си повтаряте успокояваща мантра или се фокусирате върху дишането си. Можете да го направите 5-6 пъти на ден, докато си миете ръцете.
За повече енергия
Включете спирулина в менюто си. Спирулината е водорасло, което се използва като хранителен източник заради високото си съдържание на протеини, витамини, минерали и каротеноиди. Жените в 30-те си години често имат недостиг на желязо, а ниското му ниво причинява отпадналост и умора. Дневната доза за дамите е 14,8 мг желязо, което бихте могли да си набавите от поръсване със спирулина (продава се и на прах) на салата, смути или супа (5 г спирулина съдържа 4 мг желязо), смесване с пасирано авокадо и лимонов сок за предястие (ако добавите и нарязани на ситно домати, лук и чушки, ще получите гуакамоле, ястие от мексиканската кухня).
За no-свежа кожа
Съобразете козметичните грижи с месечния си цикъл, за да се справите с промените в хормоналния баланс и влиянието му върху кожата. Ето основните процедури според фазите на този режим:
1-ва седмица от месечния цикъл: кожата е суха, използвайте хидратиращи продукти;
2-ра седмица: състоянието й се подобрява, правете ексфолиращи и възстановяващи процедури;
3-а седмица: производството на колаген е най-силно в този период, употребявайте козметика, която повдига и изглажда кожата;
4-а седмица: става no-мазна, не прекалявайте с почистващите и овлажняващи продукти.
На 40 и повече години
Периодът е стресиращ, защото хората на тази възраст се „разкъсват“ между куп отговорности – в семейството (обикновено членовете му са се увеличили), в службата (вероятно вече сте се изкачили на по-висока позиция) и грижите за собствените възрастни родители. Добавете и прехода към менопауза с всички съпътстващи оплаквания – и състоянието се утежнява още повече.
Събудете интимния си живот. Сексът действа като имуностимулант. След добрата новина обаче идва лошата – в този претоварен период половият живот на двойката постепенно замира. Опитайте се да го съживите – внесете разнообразие в секса, организирайте си романтични уикенди за двама.
За повече енергия
Сменете антиоксиданта Q10, който приемате. Вероятно знаете, че коензимът Q10 е добър за енергията на организма. Може би не ви е известно обаче, че необходимостта от него се променя с годините. Повечето Q10 хранителни добавки съдържат типа с убихинон (биологичноактивен квинон, сроден по структура с витамин К и витамин Е), който тялото ни преработва в убиквинол. След 40 години нивата на ензимите, необходими за този процес, намаляват бързо, така че по-добре вместо Q10 изберете друга добавка, която съдържа убиквинол и няма нужда от преработка.
За no-свежа кожа
Приемайте астаксантин, един от най-мощните антиоксиданти. Той е по-силен от бета-каротина, витамините А и Е. Освен че съхранява мозъка и сърцето, енергизира, тонизира, възстановява и изглажда кожата.
За по-добър сън
Опитайте напитка с оцет. Една от причините за нарушенията на съня е алкохолът. Интересна алтернатива предлагат американски диетолози – вместо чаша вино си пригответе напитка от газирана вода с 1 ч. л. оцет от касис (ябълков, от грозде или друг от червени плодове), добавете сок от лайм и листенца прясна мента. Плюс е, че оцетът подобрява храносмилането и топенето на излишните килца.
На 50 и повече години
След 50 хормоналните процеси вече затихват и основната ни грижа е да поддържаме тялото си в добра форма. Започват болежките.
За по-силен имунитет
Избирайте меню, което да ви осигури необходимите витамини и минерали. След 50 възможностите на организма да си достави витамин D от слънчевата светлина например намаляват, а при ниски нива на този витамин вероятността да „лепнете“ вирусна инфекция се удвоява. Затова се посъветвайте от какви хранителни добавки имате нужда.
За повече енергия
Пийте смутита, богати на фибри. Храносмилателните проблеми като подуване на стомаха, лениви черва, запек зачестяват. Добър избор за регулиране на храносмилането са смутитата (свежи напитки), които съдържат фибри (например псилиум, познат като индийски живовляк, продава се и на прах), пробиотици и пребиотици (нивата им също спадат след 60-годишна възраст).
За по-свежа кожа
Използвайте продукти, които поддържат текстурата, а не само външния й вид. Грижете се за състава на всички слоеве на кожата, за да не се отпусне и увисне. Избирайте антиейдж козметика с нежен ексфолиращ и изглаждащ ефект.
За по-добър сън
Приложете плацебо ефекта. Дори да не сте спали добре, просто си кажете, че сте се наспали. Този плацебо подход ще ви помогне, съветват американски изследователи, провели експеримент, при който доказали, че действа.
Add comment