Стискаш зъби и му казваш. Направо, без увъртания и без извинения или обвинения. Не по телефона, не с есемес, не по скайп, не по имейл и естествено, не по фейсбук или туитър, а насаме. В зависимост от динамиката на връзката ви дългосрочна, съжителство, сравнително нова, неангажираща – разговорът може да протече по много различни начини, но най-важното е фокусът му да бъде в практическото разрешаване на проблема, а не в емоционалните му измерения. Говорете у дома, ако се чувстваш комфортно, или на публично място, където все пак ще имате лично пространство, например в парк, ако по някаква причина се страхуваш от реакцията му. Диагнозата ти може да е напълно рутинна (трихомоназа, хламидия, гонорея), сериозна (сифилис) или наистина смразяваща, ако трябва да му съобщиш, че си ХИВ позитивна. Ако става дума за последното, на всяка цена помни, че позитивният ти статус не означава, че си болна от СПИН – някои хора остават само вирусоносители цял живот. Не представяй диагнозата си за „смъртна присъда“ – голям брой пациенти със СПИН живеят дълго и пълноценно, ако получават подходящите медицински грижи. Ако видиш, че партньорът ти е съвършено паникьосан, изтъкни, че мъжете се заразяват по-трудно поради спецификата на анатомията си.
ВАРИАНТ А
Във всички случаи всеки от двама ви може да се почувства застрашен или предаден, ако болестта бъде приета като доказателство за изневяра. Единственият начин този труден разговор да протече колкото се може по-малко мъчително, е да бъде посветен на споделянето на точна информация какво може да се направи оттук нататък – изследване, лечение и бъдеще на връзката. Кажи му, че такива неща се случват непрекъснато и че ако и двамата подходите зряло и разумно, ще можете да намерите най- добрия изход от едно лошо стечение на обстоятелства та. Бъди подготвена с информация за това какви са симптомите и последствията от болестта, къде трябва да отиде той, за да си направи изследвания (убесайт, адрес, телефон) и какъв е традиционният метод за лечение. Призови го да се изследва колкото се може по-бързо и парирай всякакви негови нападки с това, че към момента няма никакви доказателства кой кого е заразил.
ВАРИАНТ Б
Дори да си сигурна, че си се заразила от партньора си, опитай се да не се конфронтираш с него. Той вероятно ще бъде достатъчно сконфузен при новината – да го притискаш да признае похожденията си, само ще направи ситуацията още по-болезнена за теб. В зависимост от това колко сериозна е болестта и колко лесно е лечението й, трябва да помислиш дали да не уведомиш други хора – семейството си, други партньори, които той може да е имал, в случай че имаш основания да подозираш, че той няма да им каже, както и други партньори, които ти си имала. Ако се чудиш откъде да започнеш, можеш да позвъниш в Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (02/943 4677), в Центъра по сексуално здраве на сдружение „Здраве без граници“ (02/952 3399) или в сдружение „Асоциация за здраве и бъдеще“ (02/862 6079) за съвет къде в твоя район можеш да си направиш бързи и анонимни изследвания.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment