Може да изчистите неприятните думички от речника на детето с много такт и търпение
„Не е възможно детето ми да използва неприлични думи в училище, у дома не говорим с такъв език“, възмущава се майка на първокласничка, когато чува оплакване от преподавателката. Рано или късно голяма част от родителите се сблъсква с този проблем. Преди да се скарате на детето, се опитайте да разберете как лошата дума е попаднала в речника му.
Още в ранна възраст хлапетата имат откъде да научат неприлични слова и изрази – от връстници в детската градина, от случайно дочута реплика на улицата, в магазина или от тв екрана. Често те не знаят значението на новата дума, но това не им пречи да я използват. Ако детето каже нещо подобно, направете се, че нищо не сте чули, но занапред внимателно го наблюдавайте. Възможно е словесната находка да изчезне от само себе си. Ако обаче то нарича брат си „откачалка“ или „лайно“,
за да го обиди, отправете строга забележка и обяснете, че такива думи не се употребяват. В никакъв случай не прилагайте наказателни мерки.
Между 5 и 8 години хлапетата съзнателно използват неприлични думи. Според психолозите това е успешен начин да привлекат вниманието на родителите. Друга възможна причина е желание за подражание – на по-голямо дете от приятелския кръг, на съсед или на герой от филм. Може пък вашият наследник да се опитва да се представи за по-голям и авторитетен пред връстниците си. В този период грубите думи се приемат като израз на сила.
Как да се справите с проблема? Проявете допълнително внимание. При силна емоционална връзка ще ви бъде по-лесно да внушавате кое е добро и кое – лошо. До 8-годишна възраст децата са много податливи на моделиране. Ако пропуснете този период, после ще ви бъде по-трудно. В случай че изкореняването на лошите думи се окаже не толкова проста работа, запазете самообладание, проявете твърдост и търпение. Без колебание заявете: „Не желая повече да слушам такива приказки от теб“. И обяснете, че когато човек е ядосан, трябва цивилизовано и сдържано да изразява чувствата си, а не да прибягва до словесен тормоз. За постигане на успех ще помогнат и спортните занимания. Доказано е, че физическата активност уравновесява нервната система.
В началния курс децата започват да употребяват жаргонни думи. Някои се използват прекомерно и стават паразитни – например обръщенията „братче“ и „човек“ придружават всяко изречение. Бъдете внимателни с преодоляването на досадния навик и не влизайте в открита война с жаргона. Иначе детето може да приеме това като посегателство на личната му свобода и да започне да използва паразитните и жаргонни думи още по-активно. Заявете, че те имат място в общуването с неговите връстници, но не и у дома и на обществени места при разговор с непознати, със семейни приятели и роднини, с родители на съученици.
Успоредно с това насърчавайте четенето на художествена литература. Писаното слово ще обогати словесния багаж на вашия наследник. Той постепенно ще осъзнае, че паразитните думи издават беден речник и невъзможност да се изразиш по друг начин.
И в този аспект на възпитанието най-важен е личният пример. Ако вие учите детето на вежливост, а се изразявате грубо, може да сте сигурни, че то ще запомни вашето поведение, а не съветите ви. Там, където обидните думи са в употреба, няма как да вирее по-различен език.
Add comment