Детството ми беше трудно – най-голяма съм от петте деца в семейството ни.
Родителите ни – скромни, да не кажа бедни хора, ни гледаха и ни възпитаваха с много любов. Баща ми ни учеше да сме добри, трудолюбиви, отговорни. Вярно, нямахме много от глезотиите, с които разполагаха другите деца, но вкъщи беше весело. С радост мога да кажа, че аз почти отгледах малките. Това, че още в 9-и клас започнах да работя като сервитьорка в едно заведение, не ми попречи да завърша с отличие средното си образование. Баща ми не признаваше оценка, различна от шестица, и беше много щастлив, когато ме приеха да уча за акушерка. За съжаление още преди да завърша първия семестър, той почина от инфаркт. Тогава имах чувството, че целият свят се стовари върху мен. Остана ми само мама, която много се тормози, че отдавна е безработна – на село нещата са зле, няма работа и всички вкъщи пак се опряха на мен. Голяма подкрепа имах от мъжа си, с когото тогава бяхме само приятели.
Като завърших пьрвия семестър на трети курс, прекъснах, защото с него решихме да заминем на студентска бригада в чужбина – да поработим и да съберем пари за сватбата, която мислехме да направим през септември. След шест месеца се върнахме и разбрахме, че по-голямата му сестра има планове да се омъжва през есента. Отложихме нашето тържество за януари, започнахме работа в една фирма, където обаче ни бавеха заплатите и за всекидневни нужди – за храна, за транспорт, харчехме от готовите пари. Понеже не стигаха, заложихме при лихвар по-скъпите си вещи и взехме 1000 лева, които мислехме да възстановим след сватбата. Направихме я с наши средства -мама не можеше да ни помогне, а родителите на мъжа ми не искаха, макар че свекърът ми взима голяма пенсия, а свекървата работи.
Й понеже изхарчените пари трябваше да се връщат, отново заминах на бригада – този път само аз. Мъжът ми продължи във фирмата, където не плащаха редовно, но нямаше друга възможност. След като се прибрах, вече беше месец май и решихме да потърсим работа на морето – можехме да започнем в един ресторант. Преди да тръгнем обаче, си направих тест за бременност и този път той беше положителен. Това ни отказа от морето и побързахме да съобщим новината, защото вкъщи и без друго бяха започнали да подмятат, че ни е време за дете. Радостта им обаче издържа точно месец, а безпаричието ни затисна с пълна сила. Мъжът ми се надяваше да намери нещо в града, но не успя, аз не можех бременна да сервирам или да работя някаква тежка работа… През зимата изхарчихме всички събрани пари – за ток, за храна, за интернет. Най-много пръснахме за ремонт, но преди да се роди детето трябваше да оправим и кухнята, и банята. Свекърът и свекървата нищо не плащаха, макар че живеехме заедно и разходите бяха общи. Иначе, ако човек им беше слушал приказките, направо щеше да ни завиди – бяха обещали, че ще ни прехвърлят къщата или поне етажа, че ще ни помагат, че дори ще гледат детето, за да мога аз да ходя на лекции, после на стаж и да завърша, че вече нямаше накъде да отлагам.
Нищо от това не се случи. Свекърва ми продължи да се бърка в живота ни и стана страшно, когато нашите пари свършиха, с мъжа ми все още бяхме без работа и родителите му трябваше да плащат сметките и да купуват храна. Добре, че успях да взема назаем и да си платя осигуровките, за да мога после да получавам болнични и майчинство. Така дойде мизерният живот. Буквално нямаше какво да се яде -криеха парите си, а на нас от време на време оставяха хляб на масата в хола. Разпореждаха се да не включваме бойлера, да не включваме лампите, да не гледаме телевизия, че много ток се харчи… На всичкото отгоре карах тежка бременност, много повръщах, чувствах се ужасно. Това не им пречеше всяка сутрин да питат: „Дойде зимата, кога ще купим дърва…“ Не знам кое нормално момиче би изтърпяло това. Въпреки всичко, както бях вече в петия месец, прибрах дървата, които мъжът ми беше нарязал. От една страна, си виках: добре, че мъжът ми е сговорчив и кротък, от друга ме беше яд, че не може да им се опъне и позволява да го третират като малко дете. Въобще не се съобразяваха, че е женен и че ние сме отделно семейство, че аз и детето трябва да сме на първо място, преди всичко и всички.
Като наближи време да раждам, обещанията им да купят нужните за детето неща, бяха забравени. Всичко отлагаха за по-нататък. Аз с големия си месечен доход от 240 лева си платих семестъра, защото не можех да прекъсвам повече, и купих всичко за бебето. А мъжът ми ходеше всеки ден да сече дърва, за да си осигурим зимата.
Простотиите около раждането надминаха всичко – ако от последните пари не бях отделила за почерпка, щяхме да станем за резил. Свекървата пак нямаше пари, свекърът – също, макар че кръстих детето на него. В отделението всички ме познаваха, там бях кара-ла стажа, погрижиха се за мен и бебето, а аз да не мога да ги почерпя по един бонбон! Не вярвах, че може да ми се случи такова нещо. Моята безработна майка ме спаси -взела парите за енергийната помощ, хванала автобуса и пристигна право при мен. Донесе всичко, което трябваше, даде пари на мъжа ми да напазарува за гостите, дори сготви набързо, като се прибрахме. Свекървата само се смееше и говореше с гостите – толкова от нея. Не направи и другото, което беше обещала -да гледа детето, докато съм на лекции и на стаж. Първо мъжът ми се грижеше, после го носех у една комшийка, дори с мен го взимах в отделението, та докторите и акушерките се чудеха там ли му е мястото на малкото човече… Преди време се изнесохме на квартира – взех всичко наше и им оставих къщата гола, както я заварих. Забраних им да ни звънят за каквото и да било. Няма връщане. Най-после си живеем спокойно – аз завършвам, мъжът ми работи. Винаги съм се борила и няма да спра да се боря, в живота нищо не е лесно или безплатно.
Ще си взема поука от свекървата – никога да не бъда като нея. Не мога да не помагам на хората. Все пак нали за това живеем – да сме добри, благородни и да подкрепяме близките си. Няма да живеем с орлите и нищо няма да отнесем на онзи свят.
К. Б. М. от Враца
Oбръщам се към свекърва ми и дано прочете това!
Add comment