Християнският свят чества на 15 август Успение на Пресвета Богородица. Отбелязваме този ден, защото Божията майка – Дева Мария напуска земния живот и отива при сина си.
Още два празника има, свързани с Дева Мария – „Рождество Богородично“ (8 септември) – Малка Богородица и „Въведение Богородично“ (Ден на християнското семейство — 21 ноември). Успение Богородично се нарича още Голяма Богородица, защото в християнската религия смъртта, заспиването, успението е по-важно дори от раждането. Приема се, че душата се отделя от тялото в телесната смърт и продължава своето безсмъртие.
Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници. На този ден всички се молят на Светицата да дава здраве на децата и на членовете на цялото семейство. По селата хората берат грозде и дини и раздават пак за здраве. Също така правят курбан от заклано животно, защото вярват, че това ще им донесе здраве и дълъг живот.
На Богородица мелят от новото жито. От него приготвят обредни хлябове за празника и вярват, че ако на този ден вали дъжд, ще има голямо плодородие през следващата година.
Света Богородица е покровителка на пчеларството – на този ден пчеларите отнасят в църквата медените пити, за да ги освети свещеник. После ги раздават с пожелание за берекет и здраве по пчелите.
Не се работи на полето или в градината, не се шие, плете и въобще никаква работа, свързана с дома не се извършва от вярващите.
На днешната дата имен ден празнуват всички, които носят името Мария и производните на това име. Честит имен ден!
Leave a reply