Много домакини смятат, че готвенето на ориз е сред най-лесните кулинарни предизвикателства, но има някои тънкости, с които ще го направите вкусен и ще съхраните полезните му съставки
СТЪПКА 1: Сортът ориз, който избирате за готвене, играе огромна роля. Ако вземете басмати, щe получите ронлив ароматен ориз с деликатен вкус. Дивият ориз се различава от традиционния вкус, но е най-полезният от всички сортове. Кръглозърнестият е идеален за десерти – каши и пудинги, тъй като слепва при варене. Среднозърнестият е подходящ за супи и ризото, а.дългозърнестият е чудесен за гарнитура към месо или риба.
СТЪПКА 2: Имайте предвид, че оризът увеличава обема си при варене 2 пъти. Следователно на 1 ч.ч. ориз се полагат 2 ч.ч. вода. Не слагайте повече вода, тъй като тя няма да се абсорбира. Най-добре гответе ориз в широк тиган с плътен капак – когато оризът се вари на тънък слой, става по-апетитен. На всеки 150 г ориз е необходима 1 ч.л. сол, като най-добре е да посолите водата или бульона, с който ще го залеете.
СТЪПКА 3: Сипете в тигана 1-2 с.л. зехтин. Не е необходимо да миете ориза, преди да го варите. Изсипете го в зехтина и разбъркайте добре, след това долейте водата или бульона. Ако използвате вода, може да добавите 1 ч.л. куркума – ще се получи приятен жълт оттенък. Варете ориза на бавен огън под плътно затворен капак и не го разбърквайте. Може да разбъркате само веднъж, когато го залеете с водата, след това оставете да заври и намалете котлона до минимум. Белият ориз се вари не повече от 15 мин, а дивият и кафявият – 35-40 мин. Не отваряйте капака, тъй като така ще увеличите времето за готвене.
СТЪПКА 4: Когато времето изтече, отворете капака и наклонете тигана – ако е останала малко вода, оставете на огъня още 2-3 мин. След това покрийте с кърпа за 10 мин – такава влагата ще се абсорбира и оризът ще стане приятно ронлив.
Add comment