Юлияна Дончева е красива бъдеща майка, прехвърлила 40-те си години. Възрастта й не я притеснява, нито помрачава радостта й, че ще има дете за втори път в живота си. Ето какво сподели за живота, здравето и плановете си специално за в. „Доктор“ чаровната ТВ водеща.
– Г-жо Дончева, вече сте в 9-ия месец – кога е терминът, на кои лекари сте се доверили?
– Първото си дете родих по естествен път, но за второто лекарите ми препоръчват секцио. Доверила съм се изцяло на д-р Румен Велев от АГ болница „Шейново“ и на д-р Петра Семерджиева, които следят моята бременност.
– Как се чувствате, как ви понесе бременността?
– Чувствам се нормално, не проявявам капризи и излишни желания. Опитвам се максимално да бъда активна, за да не се обездвижвам. Работих до края на 8-ия месец, което ме държеше в кондиция.
– Не се ли страхувахте да бъдете отново бременна на възраст след 40 години – казвам го с уважение към вас…
– Желанието за дете надминава всички естествени страхове, които имат бъдещите майки, независимо от възрастта им. Всяка бременност преобразява жените, мобилизира ги и това може би е силата на природата. Моите притеснения са били единствено в посока всичко, да бъде наред, да не се разболея през зимата, защото не могат да се пият лекарства, но не съм се притеснявала за мен самата.
– Къде работи д-р Семерджиева, благодарение на нея сте заченали ин витро – нали така?
– Д-р Семерджиева работи в Клиника „Малинов“ заедно с един прекрасен екип, към който можеш да се обърнеш по всякакъв въпрос. Доверието и добрата енергия са изключително важни за толкова важен и продължителен процес, какъвто е ин витрото.
– Колко опита ин витро имахте, преди да се получи тази бременност?
– Не искам да говоря за неуспешните си опити досега, защото са свързани с много тъжни емоции. Искам да мисля само за хубавите моменти, защото това е много важно в сегашния период от живота ми. Важното е, че се доверих напълно на д-р Семерджиева, спазвах всички нейни съвети и съм й много благодарна за топлото отношение и загрижеността, които винаги е проявявала към мен.
– Какво бихте казали на семействата и жените, които години наред се опитват да имат дете, а не се получава?
– Много е трудно да се дават съвети, защото всеки случай е индивидуален. Убедена съм обаче, че ако не се получава при един, трябва да се опитва при друг лекар, защото всичко е от значение – от различните методи за ин витро, до личното отношение, което не е маловажно. Процедурата е I достатъчно стресираща и е необходимо отношенията лекар-пациент да бъдат по-специални. Ако самият лекар е демотивиран за резултата, какъвто случай съм имала, то няма как той да е положителен.
– Спазвате ли специален режим на хранене сега или преди бременността, който да ви поддържа в перфектна форма и какъв е той?
– Не спазвам специален режим, но съм изключила от менюто си някои храни, които не са подходящи за бременни жени. Ограничила съм сладките неща, но не съм се лишила от тях напълно. Хапвам си по малко, но често.
– Налагало ли ви се е досега да имате нужда от сериозна лекарска помощ за вас или за някой от близките ви – кога, при какви обстоятелства?
– Моите родители заболяха от тежки болести и имаше периоди, в които непрекъснато обикалях с тях по болниците. Баща ми беше болен от диабет, а мама – от рак. Минахме през кошмарни изживявания, за съжаление лекарите не успяха да помогнат и на двамата.
– Какво е мнението ви за българските лекари и болници изобщо?
– Аз не съм от хората, който непрекъснато обвиняват лекарите за всичко. Защо не се говори за условията, при които повечето от тях работят? Голяма част от държавните здравни заведения са в толкова ужасно състояние, че трябва много да обичаш професията си, за да не избягаш от там веднага. И това при условие, че могат да си намерят без проблем работа в друга страна, която да е доста по-добре платена…
– Разчитате ли на алтернативни методи за лечение – билки, иглотерапия, хомеопатия или др.?
Отскоро започнах да се обръщам към хомеопатията заради невъзможността да ползвам лекарства по време на бременност. Все пак това не ме накара да се отрека напълно от традиционното лечение, мисля че то не трябва да се изключва.
– Какви са причините според вас за високата заболеваемост на българите от рак, инсулт, инфаркт, хипертония и други тежки и сериозни заболявания?
– Живеем в изключително замърсена среда, храним се с продукти, за които никой не е сигурен какво точно съдържат. Погледнете какво се рекламира непрекъснато – само вредни храни, и никой не реагира на това. Лошата храна, стресът и несигурността са част от основните причини за високата заболеваемост на българите.
Add comment