Стерилната среда около нас всъщност стимулира развитието на алергичните заболявания.
Милиони хора страдат всеки ден от хронични респираторни заболявания. Според последните данни на СЗО в момента 360 милиона души по света имат астма, 210 милиона са с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), а милиони са с алергичен ринит и други чести хронични респираторни заболявания. ХОББ се предвижда да бъде третата водеща причина за смърт през 2030 г. В близките години всеки втори у нас и по света ще има някаква алергия. Какви са причините за пика на тези болести на съвремието и как можем да ги държим далеч от нас – повече разказа доц. д-р Мария Стаевска от Клиниката по алергология на „Александровска“ болница. Здравното заведение участва в деветата поред Световна седмица за борба с алергиите, която се проведе от 7 до 11 юли и беше организирана от Асоциацията на българите, боледуващи от астма, алергии и ХОББ.
– Доц. Стаевска, каква е заболеваемостта от алергии днес?
– Ние се включихме в тази кампания по повод 8 юли – Денят за борба с алергиите, именно за да повишим информираността сред хората. Проблемът наистина е голям, защото в момента над 40% от хората у нас и по света страдат от алергия, а догодина ще станат 50%. Тук се включват алергичният ринит, сенна хрема, астма, алергия към храни, към медикаменти – затова пациентите стават много. Астмата и ринитът са хронични и изискват постоянно лечение. Слава Богу, когато са чисто алергични, тези заболявания биха могли да бъдат излекувани. Въпреки че проблемът е основно генетичен и на ниво промяна на околната среда. Сенната хрема е изцяло на алергична основа, затова с имунотерапия в продължение на 4 години може да се постигне много добър ефект с лечението. Бронхиалната астма има алергичен компонент, понякога виновни са вирусни инфекции или генетични промени в структурата на бронхите.
– Някои от лекарствата са с много странични ефекти – как да се употребяват години наред тогава?
Единствено системният кортизон има такива странични ефекти, затова той се прилага само за много кратки курсове. Някои лекари-неспециалисти знаят за такива дългодействащи депо-инжекции с кортизон, които оказват ефект в продължение на месец. Тяхната употреба обаче не е етична към пациента, защото кортикостероидът стои цял месец в човека и му вреди. Има много добри съвременни препарати, при които страничните ефекти са сведени до минимум.
– Кои са най-честите алергии напоследък?
– В момента е много популярна инсект алергията към пчели, стършели и оси. Всеки може да умре при ужилване от тях, ако е алергичен. Затова е много важно такъв пациент да бъде обучен как да реагира при ужилване, защото много често реакцията е въпрос на минути, няма време да се вика линейка.
Има автоинжектори с адреналин, който трябва да се постави веднага след ужилването, за да бъде спасен човекът.
Ако никога не те е ужилвала пчела, не може да си алергичен към нея. Ако те е ужилвала много пъти пчела или оса, и всеки път реакцията на организма е била по-тежка – протече ти носът, получиш обрив или бронхоспазъм, в един момент ще се стигне до анафилактичен шок като реакция. Така че пациенти, които са имали алергични реакции при ужилване от тези насекоми, трябва да са подготвени за бърза реакция при ужилване и да си носят необходимата инжекция, когато излизат сред природата.
– А ако не знаят дали са алергични – какво да правят?
– Много често пациентите се чудят дали са алергични. Никой не се ражда алергичен, а само предразположен генетично към дадена алергия. Затова само 0,1% от хората в края на 19-ти век са имали алергия . Тогава животът на село сред животните й растенията, контактът със земята ни е давал досег с набор от микроорганизми, с които нашата имунна система е свикнала през хилядолетията и не е била склонна да развие алергия. Когато живеем в изолирана градска среда, собственото ни микробно биоразнообразие е много стеснено. Стерилната среда всъщност стимулира развитието на алергията. Това е причината за бума на алергиите в последните години. Т.е. твоята имунна система не е толерантна и започва да развива този ненормален имунен отговор към нормални неща от живота – домашен прах, кучета, котки, полени…
По-честата проява на истинската алергия са конюнктивитът, хремата и астмата. Хранителните алергии могат да предизвикат и обрив.
– Ако не се лекуват алергиите, какво ще стане?
– Различно е. Ако астмата не се лекува, тя ще хронифицира, ще разруши белия дроб и ще доведе до ХОББ. Ако не се лекува астмата, ще доведе и до астматичен статус и кризи, което вече по-рядко се случва. Това донякъде е така и тъй като лечението на астмата е напълно поето от НЗОК и хората си приемат медикаментите. За съжаление при алергиите това не е така, както и при ринита, който всъщност е рисков фактор за развитието на астма. При уртикарията никой нищо не плаща, а това са пациенти, от които голяма част непрекъснато са на кортикостероиди. В момента има биологично лечение, което е скъпо и хората не могат сами да си го плащат – струва над 1000-2000 лв. на месец. Затова тук трябва да се намеси НЗОК.
– Коя е най-странната алергия, която сте имали в практиката си?
– Имах пациент с алергия към гербери, който притежаваше оранжерии с тези цветя и беше развил непоносимост към тях поради постоянния си контакт. Хората като разберат че са алергични, веднага махат саксиите с цветя от къщи, а реално цветните растения не водят до алергии. Когато има цвят, всъщност няма полени, които да летят във въздуха и да алергизират. Полени има при ветроопрашващите се растения в природата. Този пациент беше изключение, тъй като ежедневно беше сред гербери.
– Възможна ли е профилактика на тези заболявания?
Проблемът е, че хората са загубили контакт с природата и с микробите и сега реагират неадекватно на нормални неща. Не трябва да променяме средата, трябва да променим себе си. Не е възможно всеки от нас да се върне на село и да живее така, както хората от 19-ти век. Днес се правят опити да си добавим тези микроорганизми по друг начин – да приемаме пробиотици, да се храним с повече фибри, с плодове, с по-малко мазнини, месо и обработени храни. Сиренето и млякото са препоръчителни, там има ферментирали бактерии. Зехтин, оцет, вино, бира също са полезни, защото са получени след ферментативни процеси. Съвременният човек яде изключително много тестени храни, без да има достатъчно фибри в тях. Така той не може да си отгледа полезните бактерии, защото няма какво да ядат – те обичат фибри. Важно е също така да се излиза повече навън, да има двигателна активност. Витамин D е много важен хормон и пряко отговорен за развитието на имунни болести, а той се синтезира само чрез слънцето. Тези мерки са важни и за профилактиката на много други заболявания, които са масови напоследък.
Лулата HIMALAYAN PIPE ползва силата на природата и ОБЛЕКЧАВА ДИШАНЕТО ЗА БРОЕНИ МИНУТИ!
Add comment