Хаосът и бъркотията са запазена марка на детската стая
Колкото и да я подреждате, само за минутки нейният обитател я обръща с главата надолу. Не се ядосвайте – това е нормално, малкото дете е в постоянно движение. За него е съвсем естествено всичко да се променя, а не да стои неподвижно. Да изисквате от момче или момиче под 3 години да поддържа ред в стаята си, е в сферата на научната фантастика. Но това не означава, че прекрачвайки прага, трябва да ходите на пръсти, за да не настъпите разпилените части от мозайка или колекцията каучукови топчета.
За да възпитате у детето в ранна възраст усещане за ред, докато играете заедно, спазвайте някои основни правила. Ако кубчетата вече са ви омръзнали, приберете ги, преди да извадите количката с дистанционното. Този модел децата лесно запаметяват и после го следват.
Предайте първите уроци по подреждане под формата на игра. От вас се иска да осигурите необходимия брой кутии или да обозначите местата за прибиране. Например изберете заедно място за куклата Мими. Тя се изморява от много игра, затова малките ръчички, като спрат да се забавляват с нея, трябва да я сложат да си легне в нейното „креватче“. За да е по-интересно на детето, може заедно да украсите кутии за различните играчки, като използвате стикери и опаковъчна хартия. Сложете картинка с топка на кутията, в която ще се съхраняват топчетата. Лепнете автомобил върху кашона за колички, трактори и мотори. Когато детето участва в създаването на тези „мебели“, ще прибира с по-голямо желание.
Колкото по-малко е детето, толкова по-точни и опростени трябва да са вашите инструкции, за да може работата да бъде свършена добре – например „Прибери куклата в жълтия кош“. Така вашият помощник няма да се чувства объркан и ще е доволен от себе си.
Детето на 4-5 години може да върши повече неща, но не очаквайте само да се сети да подреди разпилените си играчки. Кажете му директно какво искате да направи, като най-добре е да продължите с игровия принцип.
Важно е да не очаквате прекалено много и да не наказвате за бъркотията в детската стая. Постарайте се да хвалите детето дори за най-малките му опити да подрежда играчките си, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment