Конфликтите са неизбежна част от почти всички близки отношения между хората.
Малките конфликти могат, в действителност, да се превърнат в по-големи и да причинят непоправимибеди на връзката, а дори да я разпаднат. Поради това е полезно да научите няколко прости стъпки, които могат да помогнат за разрешаването на всеки конфликт.
Признайте грешката си
Ако сте причинили конфликт или сте допринесли по някакъв начин за създаването му, първото нещо, което трябва да направите е да се извините на другия човек. Това ви дава право да поемете отговорност за своята роля в конфликта, което е признак на зрялост. Казвайки съжалявам, е проява на силен характер и добро възпитание, а не на детски лигавщини.
Говорете за това
Втората стъпка в решаването на конфликта е да се говори за това, което се случва между вас. Това е от съществено значение и за двете страни, които участват – да си обясните как се чувствате и какво причинява тези чувства. Опитайте се да слушате това, което другият човек ви обяснява, за да го разберете. Разбирането е изключително важна част от решаването на конфликтите и възстановяването на хармонията между хората.
Търсене на компромис
Много хора погрешно вярват, че разрешаването на конфликта включва само информиране на другия човек какво не харесват и след това очакват от него да се промени. Вместо да се опитвате да принудите друго лице да приеме вашата гледна точка, опитайте се да разберете къде мирогледите ви се пресичат, за да намерите компромисно решение.
Не се поддавайте на изкушението да атакувате
Много хора се изкушават просто да издърдорят това, от което те са разстроени в партньора си. Опитайте се да обсъждате, а не да нападате. След това можете и нежно да споменете някои неща, които смятате, че вашият партньор е направил погрешно. По този начин ще постигнете конструктивен диалог без караници.
Запазете спокойствие
Сигурно може да бъде много трудно да останете спокойни в средата на един емоционално зареден разговор, тъй като емоциите изплават на повърхността и ви се иска да крещите или да плачете. Тези действия, обаче, само правят нещата по-зле, тъй като те могат лесно да предизвикат отрицателните емоции и на другия човек, което не е от полза при решаването на конфликти.
Add comment