Редовно чета историите ви за взаимоотношенията между хората и реших най-накрая да ви разкажа своята. Тя е много по-различна и понякога си мисля, че по нея може да се направи цял филм. Но нека започна от началото.
Аз съм туркиня по произход. Родителите ми живеят в село близо до Търговище, където съм родена и аз. От малка бях много ученолюбива и след като завърших гимназия, с много молби и уговорки ме пуснаха да кандидатствам висше образование.
Като студентка в Свищов се запознах с Васил, влюбихме се и решихме да се оженим. Една събота се върнах при нашите и им съобщих радостната според мен новина. Оказа се обаче, че те имали други планове за дъщеря си. Вече се уговорили с местен богаташ да ме дадат на сина му, смятали да се върна и да започна работа в кметството. Много се ядосаха не само, че не искам да се съобразя с тяхното мнение, а и защото ще се омъжа за българин. Казаха, че няма да приемат друговерец за зет и ако настоявам на своето, да не съм стъпила повече в бащиния си дом.
Затворих се в стаята си и цяла нощ плаках. На сутринта майка ми влезе и ме попита какво смятам да правя. Отговорих й, че си тръгвам и ще бъда жена на Васил и на никой друг. Тя започна да крещи и да кълне, заплаши ме, че бял ден няма да видя с българина, щяла съм да газя до колене в собствените си сълзи. После излезе и ме заключи. Блъсках по вратата, молех я да ми отвори, но тя сякаш не ме чуваше. През деня никой не дойде при мен освен брат ми, който ми донесе нещо да хапна. Уговарях го да ме пусне да изляза, но той се страхуваше, че нашите ще го бият, ако го направи. Едва когато всички явно си бяха легнали, чух някой да превърта ключа. Беше братчето ми, което много ме обичаше. Грабнах си сака и тръгнах пеша. през нощта към града. Толкова ме беше страх, но мисълта, че ако се върна, ще ме омъжат за онзи мъж, ми даваше сили да продължа. Чаках в тъмното с часове на автогарата, а на сутринта заминах за Свищов.
Разказах всичко на Васил. Той ме успокои и ми обеща, че винаги ще е до мен, че няма да позволи да страдам. И вече 19 години удържа на обещанието си. Подписахме брак, без да правим сватба. Свидетели ни станаха двама наши колеги. След като се дипломирахме, се преместихме да живеем в София. Тук Васил има леля, която ни помогна да се устроим. Тя няма деца и ни покани да останем в нейната къща. Когато се роди голямата ни дъщеря, я кръстихме на нея – Мария, и леля е много щастлива. Лошото е, че Мимето се роди с луксация на левия крак. Лекувахме я, какво ли не направихме, ала дъщеря ни и досега куца, макар и почти незабележимо.
Покрай нея дълго време не се решавахме за второ дете. Синът ми Валентин се роди 8 години по-късно. Бях много щастлива – детето изглеждаше здраво. И двамата със сестра си са много красиви. Вальо беше на 5 г., когато лекарите откриха, че страда от диабет. Тази новина направо ме съсипа, а това, че детето не се чувства добре и не се знае колко време ще изкара с тази болест, още повече. Васил е главен счетоводител в голяма фирма, изкарва добри пари. Аз също работя. Всичко обаче отива по лекари и болници, макар че много от лекарствата са безплатни. А когато видя тъжната физиономия на Мария пред огледалото, сърцето ме боли. Тя вече е голямо момиче, а страни от връстниците си. Няма нито приятелки, нито гадже.
Никога повече не видях родителите си, те не желаят да ме приемат. Понякога брат ми ни идва на гости, но тайно от нашите. Той живее на село при тях, ожени се за момичето, което те му избраха, има три деца, ала не е щастлив. Мъчно ми е за него, защото е много добър.
Понякога, когато не мога да заспя, си мисля, че навремето избягах далече от клетвите на майка си. Те не успяха да ми отнемат любовта и семейството. За съжаление обаче явно стигнаха децата ми. А това боли още по-силно. Пък и ако събера сълзите, които съм изплакала през годините, със сигурност ще газя в тях до колене, както ме прокле майка ми.
Add comment