Почти всеки е застрашен от диагнозата „уловени“ в капана на социалните мрежи.
Днес учените опровергават някои обвинения. Напоследък на социалните мрежи се приписват едва ли не свръхестествени сили: те ни „отвличат“ , от реалността, предизвикват зависимост, заради тях младото поколение губи нормалната човешка способност за общуване. И изобщо: мрежата влияе на мозъка, особено на детския. Всичко това не може да не ни притеснява. Наистина ли нещата са така крайни? Изследване на международен екип от учени опровергава част от обвиненията към въздействието на социалните мрежи.
Всеки от нас е попадал на телевизионно предаване или статия за това, как хората прекарват денонощия в мрежата, като забравят за близките, храната, съня, личната хигиена и ли попадат в психиатрична клиника. Да, такива неща се случват. Но дали проблемът действително е в социалните мрежи?
При задълбочено изследване се оказва, че всеки от тези случаи е проявление на дълбоки психически проблеми, които по никакъв начин не са свързани със социалната мрежа. Сама по себе си информационната зависимост (както и много други форми на зависимост) съществува. Но не може да предизвика състояние на абстиненция, както наркоманията например. Не би могла да повлияе на физическото ни състояние, да ни разболее… По-скоро може да повлияе на емоционално-волевата сфера, а това означава, че действието й е обратимо, казват психотерапевтите. Всяка форма на зависимост – от игри или социални мрежи – може да се развие, ако има генетични предпоставки. За съжаление, родителите често не им придават особено значение и разчитат децата сами да се оправят във виртуалния свят и да „намерят пътя към дома“. Но дори най-увлеченото дете може да бъде възпряно от потапяне в мрежата – с помощта на живо общуване и интересни занимания. Зависимостта от социалните мрежи е следствие, а не причина, убедени са експертите. Просто трябва да се отделя достатъчно време и да се обръща внимание.
Facebook депресира!
Add comment