Самостоятелно, отговорно дете, което не се нуждае от постоянно напомняне, мъмрене и съвети. Не е ли това мечтата на всеки родител? Откъде се вземат тези деца и защо моето (вашето) не е такова?
Въпрос на възпитание! Ето няколко практични съвета, които може да се окажат полезни по пътя към лелеяната цел.
1. Да включим детето в занимание, което му е по силите и чрез което може да постигне видим успех. Погрешно е да изискваме нещо все още трудно за възрастта му или заниманието да няма ясна цел.
2. Постепенно да разширяваме кръга на дейностите, като го подкрепяме и го обучаваме – обясняваме му правилата, забраните и ограниченията.
3. Да му помагаме да преодолява трудностите – но да не вършим работата вместо него.
4. Да разрешим на детето да взема самостоятелни решения, отбелязват от lady.ru. Така то ще изяви естественото си чувство на отговорност и вътрешна дисциплина.
5. Да подскажем на детето, че когато помага на слабия човек, самото то заема позицията на силния. Това е важно за самоутвърждаването на малкия човек.
6. Да поддържаме у детето чувство за самоценност и увереност в себе си. Това трябва да се стимулира дори когато детето греши.
7. Родителите трябва да си останат любяща двойка, която е опора при всички търсения, колебания и въпроси на израстващия нов човек.
Add comment