Включването на дините и пъпешите във всекидневното меню, особено на деца и възрастни, има много добър здравословен ефект. Те са с високо съдържание на вода – около 90%, съдържат голямо количество захари (главно фруктоза, захароза и глюкоза). От витамините най-голямо е количеството на витамин С, но са богати и на витамини от групата В (В1 и В2), както и на никотинова киселина и витамин PP. По-високо е съдържанието на фолиева киселина, която регулира кръвообразуването и белтъчната обмяна От минералните вещества в състава им се включват калиеви соли, калций, сяра, магнезий и редица важни микроелементи като мед, желязо, цинк и др.
А ето и само част от лечебните им свойства:
- 150 г диня са достатъчни, за да удовлетворят ежедневната потребност на здрав човек от магнезий. Затова тя се препоръчва на хипертаниците и болните от атеросклероза. Динята извежда холерстерола извън организма, поради което е особено полезна за хората, които страдат от сърдечни проблеми.
- Тя е мощно пикочогонно средство. Подходяща е при бъбречни заболявания и такива на жлъчката.
- Отварата от динена кора премахва отоците, предизвикани от заболявания на сърцето и бъбреците. Съотношението й с водата е 1:10. Вари се 5 минути, прецежда се и се пие по половин чаша 3-4 пъти на ден. Тази напитка помага също при подагра и ревматизъм.
- Семките от диня, както и тези от тиква, са ефективно средство срещу глистите. Противопаразитното лекарство се приготвя, като се изсушават и смилат семките, след което се смесват с прясно мляко в съотношение 1:10. Пие се по 2 ч. ч. 2 пъти на ден между храненията.
- Динята е идеално средство и в борбата с наднорменото тегло. Динята дава усещането за засищане, а фолиевата киселина в нея нормализира обмяната на мазнините в организма.
- Сокьт от диня разтваря и извежда токсините от черния дроб. Затова се препоръчва при хронични заболявания на този орган и при остри хранителни натравяния.
- По съдържание на желязо динята отстъпва само пред салатата и спанака. Затова се препоръчва при анемия.
Пристъпите на мигрена може да се облекчат, като се поставят свежи динени кори откъм „мократа“ им страна върху челото и слепоочията за 20-30 минути с фиксирана превръзка.
- Динята укрепва имунитета и подобрява тена на лицето.
- Пъпешът е особено подходящ при умора на тялото и след хирургически операции.
- Сокът и меката му част се препоръчват за подобряване на храносмилането, за засилване на имунитета и за нормализиране на нервната система
- Отварата от пъпеш може да се използва и в козметичната сфера за премахване на лунички и други тъмни петна по кожата, а също и за лечение на акне. Месестата част на пъпешите успокоява кожата при изгаряния.
ДОБРЕ Е ДА СЕ ЗНАЕ:
- Пъпешите и дините не бива да се консумират от диабетици, поради високото им съдържание на захари, както и от тези, които имат язва на стомаха, дванадесетопръстника и остри гастрити.
Диня и пъпеш за здраве и тонус
Add comment