1. Защита на доходите
Някои застраховки за защита на доходите се изплащат само ако не сте в състояние да работите каквото и да било. Например, ако един специалист по информационни технологии все още може да се прехранва, като продава хамбургери, тогава застраховката няма да му бъде изплатена. Не си купувайте такова покритие. Вместо това поискайте от застрахователната компания или брокера си полица тип „собствена професия“, тъй като тя ще позволи изплащане, в случай че не можете да упражнявате професията, която имате. Например, ако сте писател и загубите способността си да пишете на машина/компютър, застраховката ще изплати щетата ви. Ще продължите да получавате суми по полицата дори ако смените професията си и се върнете на работа, макар че плащанията ще бъдат намалени спрямо дохода ви. Този вид застраховка не е за пренебрегване, като се има предвид, че според официалната статистика един на всеки 16 души в активна възраст отсъства от работа по болест над 6 месеца.
2. Не плащайте на вноски
Ето още една причина да натрупате малко спестявания: за да платите застраховката на автомобила или дома си наведнъж, когато дойде време за подновяване на полицата за следващата година. Ще ви струва повече от необходимото, ако разпределите плащанията за 12 месеца. Застрахователите и брокерите разглеждат дължимите премии като заем и ги облагат с лихва, която обикновено е в порядъка на 15-20%.
3. Изберете подходяща полица „Живот“
Не се изкушавайте от скъпи полици за застраховка „Живот“, тип инвестиция, каквито например са доживотните полици, ако се нуждаете единствено от защита. За да получите най-голямо покритие, изберете временна застраховка – тя се изплаща, в случай че настъпи смърт през определения период, но няма да бъде изплатено нищо, ако не ви сполети такова събитие. Можете да намалите разходите още повече, ако изберете тип временна застраховка, при която в случай на смърт застраховката изплаща годишен доход до края на определения период вместо фиксирана сума.
13 тайни, които вашия очен лекар няма да ви каже
Leave a reply