1. Започнете отрано
Ако искате, вземете си една година почивка след завършване на училище, за да съберете пари преди започване на университета, най-добре ще е, ако си намерите работа, свързана с желаната от вас специалност.
2. Стипендии
Някои университети предлагат стипендии за студенти в затруднено материално положение (в зависимост от дохода). Те могат да са в много малък размер, но все пак си заслужава да проучите възможностите. Всички висши учебни заведения предлагат и стипендии, базирани на резултатите от изпитите. Ако имате отличен успех, ще ви бъде отпусната някаква сума.
3. Кандидатствайте за заем веднага
Ако имате нужда от финансова помощ, не чакайте, докато получите потвърдено място в избраната специалността, а кандидатствайте преди това.
4. Намерете си работа на непълен работен ден
Това наистина може да облекчи финансовите ви нужди, макар че не трябва да ви разсейва от ученето. Много работодатели, както и самите университети, имат работни места за студенти. Голяма част от тях предлагат и специални схеми за доброволен труд на студентите – който обаче се заплаща – като асистенти в библиотеката и т. н. Работата на непълен работен ден не е задължително да бъде извън университета.
5. Не си вземайте кредитна карта
Не си усложнявайте живота, затова най-добре е да разполагате с текуща сметка, спестовна сметка и студентския заем. Ако сериозно сте се замислили за кредитна карта, първо се консултирайте и разберете кога ще трябва да изплащате задълженията по нея. Докато сте студенти, кредитната карта трябва да е последният ви вариант за финансиране.
Add comment