Частта от някои кандидат-студентските изпити, върху която имате най-много контрол, е експозето. Някои университети провеждат устни изпити, като това може би е единственият ви шанс да убедите комисията, че търсят именно вас. Едно добро представяне може да ви помогне да спечелите място дори ако оценките ви от изпита не са достатъчно високи.
В едно добре структурирано експозе ще можете да кажете защо кандидатствате в избраните от вас университети и защо те трябва да ви приемат като студенти. Комисията ще ви попита също защо се интересувате от посочените от вас специалности.
Ето няколко насоки, когато пишете есето си. Запомнете обаче, че вълшебна формула няма и това, което се харесва на един преподавател, може тотално да подразни друг.
Защо искате да учите тази специалност?
Това е най-важната част от експозето ви. Ще учите тази специалност поне през следващите 4 години и трябва да убедите комисията, че сте истински отдадени.
Можете ли да покажете по-широки интереси?
В първата част докажете ентусиазма, с който подхождате към специалността, като опишете ангажираността си със сходни извънкласни дейности и хобита.
Разкажете за живота си
Това е последната част от експозето, в която кандидат-студентите често се затрудняват най-много – но не трябва да е повече от една трета от всичко казано. Тук можете да покажете по-голяма индивидуалност и да разкажете какво ви вълнува, както и да споделите ваши постижения, които не са свързани с изпита – пътувания в страната и чужбина, получени награди, работа като доброволци или срещу заплащане, група, в която сте свирили, или кой е любимият ви спорт.
Не прекалявайте
Твърде лесно е да прекалите с положителните хвалби за себе си. Не го правете.
Самочувствието или подготовката са гаранция за успеха?
Посъветвайте се с някой учител
След като сте готови с черновата на експозето си, помолете някой от преподавателите да я прочете и да ви каже какво мисли.
Все пак бъдете естествени
Комисията ще ви възнагради с положителна оценка, ако успеете да разкриете индивидуалността си.
Add comment