Искате по-висока заплата или повече придобивки… вижте как да го постигнете!
Бъдете търпеливи с увеличението на заплатата
Важно е да се преборите за него. Не само трябва да вършите основните си задължения добре, но и да поемате допълнителна отговорност и да си създадете репутация на човек, който се справя повече от идеално. Когато поискате увеличение, подгответе списък с постиженията си – и документални доказателства, с които да ги подкрепите. Още по-добре е, ако можете да покажете, че сте спестили пари на компанията или сте намалили разходите.
Съчувствието не е фактор
Човекът от другата страна на бюрото вероятно ще кима със съчувствие, докато обяснявате как ви е необходима по-голяма медицинска застраховка или повече пари, защото детето или партньорът ви са болни. Но това не означава, че ще ги получите. Единственото нещо в съзнанието на мениджъра от „Човешки ресурси“ е да ви склони на най-изгодните за компанията условия. Настоявайте за това, което според вас заслужавате, заради уменията и квалификациите си, а не заради нуждите на положението, в което сте изпаднали.
Никога не се продавайте за по- малко
Когато изглеждате склонни да започнете новата работа въпреки ниската заплата и недостатъчните придобивки, вероятно смятате, че мениджърът по подбора си мисли за вас, че сте нетърпеливи да работите за компанията и добре се вписвате в екипа. А вие се надявате да ви възнаградят в бъдеще. Забравете. Това, което интервюиращият си мисли, е, че компанията може да купи уменията ви за по-малко пари. И вероятно това няма да се промени през следващите години, без значение колко добре се справяте със задълженията си. Бъдещият работодател очаква да попитате за заплатата и пакета с придобивки, които мислите, че заслужавате. След това идва ред на преговорите. Няма да спечелите точки, като се продадете евтино, вместо това ще подроните позицията си.
Парите не са всичко
Ако откажат молбата ви за увеличение на заплатата, може би ще получите еквивалента на това, което сте поискали допълнително под формата на повече придобивки – например по-големи вноски за пенсионно осигуряване, повече платена отпуска, по- хубава медицинска застраховка или плаващо работно време. Но дори началникът ви да счита, че заслужавате по-добри придобивки и да има възможност да ви ги осигури, вие сте тези, които трябва да повдигнете въпроса.
Придобивки
Не приемайте оферта за работа, преди да сте си изяснили какви са придобивките, които ще получавате, дори ако сте доволни от самата заплата. Понякога компанията може да отговори на изискванията ви относно заплащане само защото сериозно е ограничила придобивките. Те може да съставляват до 40% от възнаграждението на служителя. Ако компанията не е готова да направи разумна вноска в пенсионния ви фонд или не предлага частно медицинско покритие, тази „приемлива“ заплата е на практика силно редуцирана.
Add comment