СПЕЦИАЛИСТИТЕ СЪВЕТВАТ…
Колкото по-рано потърсите помощ (от семейство, приятели, училището, личния лекар и т. н.), толкова по-добре вие и децата ви ще се справите с трудната задача да се приеме промяната в семейството. Независимо колко ядосани сте на бившата си половинка, никога не си го изкарвайте на децата и не ги молете да вземат страна. Децата може да обвинят себе си (или някой друг) за разпада на семейството или да станат буйни и капризни, защото се чувстват ядосани или объркани. Уверете ги, че раздялата не е по тяхна вина, може би ще се нуждаят от някого, с когото:да споделят чувствата си.
Децата често изглеждат нещастни, когато се срещат с родителя, който вече не живее с тях, но освен ако няма доказателства за нанесена вреда, това най- вероятно се дължи на желанието или нуждата на детето от по-чест, а не по-рядък контакт – било лице“в лице, по телефона, пощата или имейла.
• Забравете за подхода „победа на всяка цена“
Повечето родители се съгласяват на споразумения за децата, но специалистите по семейно право ще ви посъветват: ако се появи спор, нещата могат да станат много грозни – особено ако са обвързани с финансови споразумения. Когато депозирате молба за развод, трябва да подадете заявление за споразуменията, които уреждат какво предлагате за децата си. Ако и двамата сте съгласни, съдът обикновено ще потвърди валидността на споразумението. Ако не сте, съдията може да предложи среща, на която да се види дали е възможно да постигнете съгласие с помощта на съда, може да ви насочи към посредник, да поиска доклад за благосъстоянието ви или срещи с вас и децата. Ключовият правен принцип е да се действа с оглед най-добрия интерес на детето и в повечето случаи за това се грижат и родителите, които постигат взаимноизгодно решение. Споразумение, постигнато със съгласието на родителите, е много по-вероятно да проработи в дългосрочен план, отколкото такова, наложено от съда.
Add comment