- Актуализирайте непрекъснато защитата на компютъра си
Софтуерните компании не искат да използвате “взети под наем” или по друг нелегален начин инсталирани програми за защита на личната информация, но пък хакерите са изключително щастливи от това. Така е, защото нелицензираният софтуер против шпионски програми, личните firewall (защитна стена) и антивирусни програми нямат право на безплатна софтуерна актуализация. Има си причина, поради която всички тези актуализации се предлагат: крадците на самоличност непрекъснато намират начин да заобикалят съществуващия софтуер, за да получат достъп до хард диска на компютъра ви и да откраднат паролите ви и финансовата информация.
Като използвате защитен софтуер, който не е бил актуализиран, е все едно да си слагате ваксина против грип от миналата година – няма да действа. За допълнителна защита сложете парола на файловете с поверителна лична информация като номер на кредитна карта или банкова сметка. Просто изберете менюто „Помощ“ на компютъра си и следвайте инструкциите. Настройвайте компютъра си автоматично да инсталира последните актуализации.
Следете обема на pop-up ads (изскачащи прозорци с рекламни съобщения), като избягвате да кликвате върху тях, тъй като така може, без да искате, да инсталирате шпионски софтуер. Веднага след като настроите безжичната си мрежа у дома, я защитете с парола и код. Ако инсталирате безплатен софтуер, подробно четете лицензионното споразумение, пазете се от разкрития, според които информацията, събрана за вас, ще се изпрати на уебсайта на компанията.
- Унищожете нежеланата поща
Един от най-често срещаните начини, по които измамниците се сдобиват с чужда самоличност, е, като „преровят боклука“. Някои конкретни елементарни предпазни мерки могат да намалят риска: преди да изхвърлите какъвто и да е документ, съдържащ лична информация, първо го скъсайте или още по- добре, пуснете го през хартиения шредер, за да не могат любопитните погледи да прочетат или дешифрират информацията. Същото се отнася и за финансовите извлечения, които изхвърляте. Нежеланата и непрочетена рекламна поща може да съдържа лични данни – дори рождената ви дата – и може да послужи на всеки крадец на самоличност.
- Върнете самоличността си
Добрата новина е, че властите стават все подобри в залавянето на високотехнологични крадци, които се представят за някой друг с цел парична облага. Ако обаче сте станали жертва на кражба на самоличност, веднага докладвайте в полицията. Не се паникьосвайте, а действайте бързо.
Ще ви се наложи да попълните някои документи, но това ще трябва да го свършите дори ако наемете някой да ви помогне в процеса. Според статистиката при повече от половината случаи на кражба на самоличност жертвите са прекарали по-малко от 24 часа в изясняване пред властите как е станало това.
4 начина да се защитите от кражба на самоличност
Add comment