1. Проверете застрахователните си полици
Хората не осъзнават, че правната защита често е включена в редовната имуществена или автомобилна застраховка. Документите за полицата ви съдържат информация какво точно се покрива, а понякога и телефонен номер, на който да позвъните за първоначален съвет. Например полицата за дома ви може би покрива проблеми, свързани с погрешна покупка или некоректни брокери, работещи по имота ви, докато полицата за автомобила може да ви даде правото да поискате компенсация от друг шофьор, ако пътният инцидент не е по ваша вина.
2. Защита на потребителите
Агенцията за защита на потребителите често може да реши проблеми с търговци или купени от вас стоки. Не могат да ви помогнат индивидуално да заведете дело, но е възможно да предприемат пряко действие, ако търговецът нарушава закона. Изгответе жалбата си безупречно, за да й обърнат достатъчно внимание.
3. Говорете с представител на профсъюз
Ако проблемът е свързан с работата ви, а вие членувате в профсъюз или професионална организация, могат да ви помогнат, а в някои случаи и да предприемат действия от ваше име.
4. Проверете съответните организации
Някои организации предлагат на членовете си безплатен правен съвет в съответните области, например асоциациите на автомобилистите могат да предложат решение в случай на проблеми, свързани с превозните средства. Повечето професионални организации и съсловия помагат на членовете си. Ако нямат тази възможност, знаейки, че сте се свързали с тях, търговецът вероятно ще се държи по-добре. Ако считате, че сте дискриминирани на база раса или пол, задължително потърсете правен съвет. Подобни казуси не са толкова популярни в България, но когато са ви нанесени неимуществени вреди, следва да потърсите правата си.
5. Разберете дали имате право на безплатна правна услуга
Безвъзмездното правно представляване – известно като „правна помощ“ – може да се използва в някои случаи, ако хората отговарят на строги финансови критерии за доход и спестявания. Поинтересувайте се как стоят нещата във вашия случай. Ако нямате право на помощ, може би ще успеете да се възползвате от някаква лична договорка с адвоката, при която той/тя ще се откаже от такса и ще ви даде отстъпка. Не можете да получите помощ при проблеми от престъпно, семейно или имиграционно естество.
6. Намерете адвокат, който предлага опцията „без такса, ако делото не се спечели“
Известна като „условно споразумение за плащане“ в бранша, тази процедура означава, че адвокатът ви ще поиска възнаграждение само ако спечелите делото, но дори и тогава човекът, когото съдите, ще плати по-голямата част или всички такси и разходи на адвоката. Той може да вземе „такса успех“ или „възнаграждение за резултат“ от обезщетението ви, ако спечелите, но често губещата страна по делото поема и това.
Ако загубите, може би пак ще има такси, които трябва да платите, като разходите на другата страна, но можете да вземете застрахователна полица за покриване на такива разноски — и ако спечелите, премията ще бъде включена в печалбата ви. Обикновено първоначалната консултация, на която да обсъдите конкретния случай, е безплатна.
Практикуващите тази професия вече се регулират, но за да сте сигурни, че сте ангажирали кантора с репутация, проведете внимателно проучване в интернет, сред приятели и познати.
Add comment