1. Вземете бутилка
Добър вариант е да си поръчате на чаша, ако вие и компанията ви за вечеря искате да пийнете само по една или ако предпочитате различни сортове. Ако обаче изберете едно и също вино, по-добре си поръчайте бутилка, която ще струва, колкото ако всеки си поръча по две чаши. Стандартните бутилки са по 750 мл, което прави общо 6 чаши, а това е по-изгодно и за двама ви.
2. Наливайте си сами
Доста е дразнещо, когато някой ви долива в чашите, когато не искате, а и така по-трудно следите какво количество сте изпили. Разбира се, ресторантите искат да консумирате колкото се може повече, тъй като голяма част от печалбата им идва от продадения алкохол. Но ако предпочитате сами да си наливате, кажете на сервитьора. Може би ще трябва да му го повторите повече от веднъж, но в крайна сметка ще ви разбере. Някои заведения не държат виното на масата, което е добре, в случай че персоналът си разбира от работата. Може да бъде обаче и много дразнещо, ако искате да си долеете, а келнерът не е в полезрението ви. Ако предпочитате, помолете да оставят бутилката на масата ви.
3. Донесете си ваше
Явлението да си донесете собствено вино отвън, когато сте на ресторант, не е толкова популярно у нас, както е например в Австралия, където се среща много често. Ако в рекламата на някой ресторант се твърди, че предлага тази практика, тогава можете безнаказано да вземете със себе си една бутилка и да се наслаждавате на възможността да не плащате голяма надценка. Не е рядка практика заведенията да слагат до 300% надценка на виното, като се оправдават, че приходът им трябва, за да бъде бизнесът им финансово обезпечен. Затова и много ресторанти не са доволни, когато клиентите си внасят закупено от тях вино — въпреки всичко може да се направи, дори заведението да не се рекламира като такова. Ще се наложи да платите такса за разливане, но дори и така / пак ще спестите пари. Информирайте предварително ресторанта, че ще дойдете със собствено вино и разберете колко е таксата.
4. Внимавайте с пенливото вино
Ако желаете аперитив, сервитьорът може да ви предложи чаша шампанско. Изкушаващо е и е впечатляващо. Внимавайте, когато си поръчвате на чаша – шампанското може да е доста скъпо. Сметката, в която сте дали 20 лева само за едно питие, може да остави лош вкус в устата ви.. Ако не искате да питате сервитьора за цените на шампанското, поискайте да видите винената листа, преди да си поръчате аперитив.
5. Вземете си мерлото за вкъщи
Чудите се дали да си поръчате втора бутилка, тъй като не сте сигурни дали ще я изпиете? Не забравяйте, че винаги може да поискате да вземете останалото количество за вкъщи. В повечето заведения ще ви сложат тапа и ще можете да си занесете бутилката у дома, за да си я допиете на следващия ден. Това обаче не се случва често, така че може и да ви изгледат странно.
Add comment