1. Интензивност, не времетраене
Забравете за дългите тренировки и 8-километровите трасета. Според канадско изследване една 6-минутна интензивна тренировка на седмица води до същия резултат като по-лека гимнастика за по-дълго време. Шестте минути са били използвани за 3 групи упражнения, с включено време за почивка. Изследователите сравнили 2 групи – „спринтьорите“, които правели от четири до седем 30-секундни серии с интензивно каране на велоергометър 3 пъти седмично в продължение на две седмици, и „умерените“, които правели 4-минутно каране с нормална скорост 3 пъти седмично за същия период от време. Като цяло, „спринтьорите“ постигнали същите резултати като „умерените“, но им отнело 20% по-малко време (около 144 часа, сравнено с 5х/4 часа).
2. Спортувайте сутрин
Не се замисляйте. Измъкнете се от леглото, измийте си зъбите, облечете се и тръгвайте. Много проучвания показват, че сутрин е много по-вероятно да осъществите тренировката. По-късно през деня, например след работа, може да ви подейства твърде стимулиращо и да не можете да заспите след това.
3. Използвайте гири
Продавачите на скъпи мултифункционални уреди се надяват, че няма да научите това: евтините гири ви дават доста преимущества от страна на удобство и тренировка. Когато ги използвате, вие тренирате всяка част на тялото си поотделно, като елиминирате дисбаланса на мускулния тонус. Това можете да постигнете със съвсем малко комплексни уреди. Освен това, ако сте жена със слабо телосложение, типичните уреди, проектирани за мъже, вероятно няма да ви паснат, колкото и да се опитвате да ги настроите. Уредите са и доста големи за повечето домове, докато гиричките са компактни, евтини и лесно се използват.
4. Черешов сок за енергия
Кой би помислил, че чаша червен сок може да подобри мускулния ви тонус и да ви направи по-силни? Според изследване на университета във Върмонт, САЩ, 14 доброволци били помолени два пъти на ден 3 дни преди тренировка и 4 дни след това да пият пресен сок от череши, смесен с ябълков сок или плодов сок микс, но без череши в него. Тези, които пиели черешов сок, губели по-малко мускулна сила в дните след тренировките в сравнение с останалите. Освен това се оплаквали по-малко от мускулна треска след упражненията. Същата група казала, че мускулната треска минавала до 24 часа след тренировка, докато при останалите траела два пъти по- дълго. Според изследователите зад тези преимущества се крият високите нива на противовъзпалителни вещества и антиоксиданти в пресния черешов сок.
Програмирайте музикалния си плейър да започне с по- бавна музика, после нещо леко по-бързо и по-жизнено, като постепенно стигнете до лудешка танцувална музика. Според учените това помага да тренирате по- усилено и по-дълго, отколкото ако слушате само бърза или само бавна музика или ако започнете с бързо парче и преминете към по-бавно. Ето и още един начин да оползотворите любимата си играчка – слушайте музика, докато се разхождате навън. Според учените това стимулира да изминете по-голямо разстояние за определено време.
6. Придържайте се към водата
Телевизионните реклами може да показват как известни атлети пият спортни напитки, за да възстановят енергийните си нива и да подобрят резултатите си, но за обикновените хора това няма такова значение. Според няколко изследвания топспортистите имат нужда от високи нива на натрий и повече течности в сравнение с другите хора. Спортните напитки им осигуряват нужните вещества – те са богати на сол, която е източник на ценния натрий и поддържа атлетите жадни. Но повечето хора нямат нужда от допълнителна сол.
Leave a reply