- Запазете блясъка
Бижутерите биха ви помогнали да се погрижите за бижутата, които сте купили от тях — срещу съответната цена, разбира се. Но докато поправянето на някой камък е работа за специалист, периодичното почистване и редовната грижа не са:
- Свалете бижутата преди плуване
Златото и среброто могат да се повредят от продължителен допир с хлорирана вода.
- Избягвайте трика с пастата за зъби
Сигурно сте чували, че златото и среброто могат да се почистят с паста за зъби. Много марки обаче съдържат агресивни абразивни вещества, които могат да издраскат и да потъмнят повърхността.
- Не накисвайте камъните
Бижута със скъпоценни камъни не бива да се накисват за повече от няколко секунди. Водата може да разтвори лепилото, което държи камъка.
- Грижете се за сребърните прибори
Киселинни храни като горчица и кетчуп, както и продукти, съдържащи сяра, като яйца и майонеза, могат да потъмнят и повредят среброто. Ако използвате сребърни или посребрени прибори, ги почистете възможно най-бързо след употреба.
- Мийте златните бижута
С времето телесната мазнина, както и отлаганията от сапуните лосионите, които ползвате, ще оставят леко покритие върху всяко носено златно бижу. За да го почистите, накиснете за 5 минути в купа с топла вода и малко щадящ препарат за съдове. Вземете мека четка за зъби и из- четкайте внимателно. Изплакнете и подсушете с чиста кърпа без мъх.
- Полирайте среброто
Трябва ви само мек плат, за да загладите матовата истина, която се образува върху среброто заради окисляването. При по-драстични случаи сложете среброто в купа и добавете смачкано парче алуминиево фолио. Залейте с гореща вода и ще станете свидетели на истинска магия – мръсотията ще се прехвърли от среброто върху фолиото в следващите 30 минути.
- Почиствайте често перлите
Тъй като перлите са силно чувствителни към химикали, е важно да ги почиствате след носене с леко навлажнено меко парче от естествен материал. Така ще премахнете остатъците от пот, грим или парфюм, които иначе могат да преминат през порестата повърхност на перлите. От време на време третирайте с хладка сапунена вода. Намокрете кърпата и избършете перлите, после изплакнете с чиста вода и подсушете върху меко парче. Никога не накисвайте перлите и не ги провесвайте да се отцедят, тъй като от тежестта на водата нанизът може да се разтегне. Упорити твърди натрупвания можете да отстраните с нокът. Перлите са по-твърди от човешките нокти, така че няма опасност да ги надраскате.
- Срещу натрупванията
За да отстраните упоритите отлагания в гарафата за вода или любимата ви ваза с тясно гърло, сипете вътре малко оцет и няколко чаени лъжички суров ориз. Разклащайте добре по няколко пъти през следващите 1-2 дни, накрая изсипете и изплакнете обилно с вода. Мръсотията трябва да е изчезнала. При петна от вино сипете топла вода с няколко чаени лъжички бакпулвер и сол и разклатете. Можете да пробвате и като напълните с топла вода и разтворите таблетка за почистване на зъбни протези (оставете да престои една нощ). Изплакнете и подсушете. Сушенето е другото предизвикателство при подобни съдове. За целта увийте дръжката на дървена лъжица с домакинска хартия, така че да има свободен край, поставете я в гърлото на гарафата или вазата и оставете така една нощ. На сутринта хартията трябва да е попила влагата и можете да я изхвърлите.
Add comment