Доброкачественият тумор на матката (фибром) се състои от мускулна и фиброзна тъкан, която бързо са разраства в маточните стени. Той може да бъде с размери колкото грахово зърно или грейпфрут, да се среща поединично или на групи. Обикновено не представлява опасност за здравето и няма симптоми, докато не достигне големи размери.
Рискови фактори
Всяка четвърта жена страда от миома на матката. Най-често засегнати са бездетни жени над 35 години и преди менопаузата. Причината за заболяването не е известна, но се смята, че то е свързано с ненормална реакция на организма към хормона естроген. Той стимулира нарастването на фибромите, които по време на бременността могат да създадат проблеми, защото нивото на естроген в организма се повишава. Мастните клетки също произвеждат хормона и заради това пълните жени са предразположени към образуването на миома. Връзката с естрогена подсказва защо фибромите се свиват и изчезват след менопаузата, когато нивото на хормона намалява, освен ако жената не е подложена на хормонозаместителна терапия. Хирургическа намеса за отстраняване на фиброма е необходима само ако симптомите са силно изразени и е невъзможно лечение по друг начин.
Симптоми
Заболяването се открива само при медицински преглед и ако няма симптоми, не е необходимо лечение.
Ако миомата нараства, тя може да ерозира лигавицата на матката и да причини обилна или продължителна менструация или кървене между два цикъла. Ако няколко месеца наред имате обилно менструално течение, съществува риск от анемия или чувство на постоянна умора, както и от появата на задух.
Други възможни симптоми са:
- Силни спазми и тъпа болка по време на менструация или неприятно чувство за тежест в кръста и ханша.
- Запек или чести позиви за уриниране (ако миомата притиска червата или пикочния мехур).
- Оскъдно менструално течение (голяма миома близо до шийката на матката може частично да я блокира).
- Болка по време на полов акт.
Профилактика
Поддържайте теглото си в определени граници (вж. с. 226). Консумирайте удверени количества наситени мазнини и животински белтъчини и вместо тях предпочитайте растителни протеини и фибри. Подобен начин на хранене намалява нивото на естроген и предпазва от миома.
Add comment