Вижте мненията на две двойки по въпроса за сватбата – за или против!
„ЗА“
1. Желанието да се наложим като възрастни
„За мен сватбата е повод да вляза в ролята на истинска жена в очите на околните.“
Петя, 24 години
Мнението на специалиста: Обществото се крепи върху ритуалите, които отбелязват по съответния начин някакъв етап от живота на човека и влизането му в нова социална роля – кръщене, абитуриентски бал, сватба. За някои хора е много важно преминаването през такъв ритуал като доказателство, че реално започват нов жизнен път.
2. Стремеж към успокоение
„Бракът е единственото доказателство за любов, което може да ме успокои. Тъй като трайно свързва двойката.“
Елена, 36 години
Мнението на специалиста: Макар и броят на разводите да нараства, все още полагането на подпис и „узаконяването” на едно съвместно съжителство е гаранция за сигурност.
3. Уважение към традицията
„Бих искала да се омъжа, за да доставя удоволствие на родителите си и да спазя ритуала.“
Галя, 28 години
Мнението на специалиста: Тук отново става въпрос за отношението деца-родители и за предаваните семейни ценности и нагласи. Повтарянето на родителския сватбен модел с всички приети атрибути и символни ритуали на церемонията дава чувството за сигурност: „В моето семейство така е прието/Всички досега са сключвали брак” и т. н.
„ПРОТИВ”
1. Страх от обвързване
„Всяко обвързване ме кара да бягам. Да се оженя, означава да загубя независимостта си.“
Георги, 33 години
Мнението на специалиста: В психологията вече съществува определението „ангажиментофобия” и от нея страдат предимно мъжете. Много от тях смятат, че брачното обвързване ще ограничи свободата им. Страхът идва и от опасенията, че може би след това ще срещнат жена, която ще им хареса повече. Колебанието дали това е „Тя“, тази, с която искат да остареят, ги прави несигурни.
2. Страх от еднообразието
„Бракът кара хората да се отпускат. Като че ли един подпис е достатъчен, за да смятаме, че партньорът е наш завинаги.“
Михаил, 25 години
Мнението на специалиста: Страхът от еднообразието и сивотата на семейното ежедневие обикновено идва от миналия опит и наблюдения. Когато детето отраства сред родителско отчуждение, не е наблюдавало открито общуване и споделяне, не са му дадени примери на обич, нежност и привързаност. Важно е първо да осъзнаем този наш негативен опит, да се по- огледаме и да видим, че съществуват и други модели на отношения в семейството. И да направим своя избор.
Add comment