Не всичко, което се води диетично, всъщност е полезно за обиколката на талията ти. Eто какво трябва да знаеш…
В супермаркета пълниш количката си с продукти с надпис „лайт“ или „нискомаслено“ и това те кара да се чувстваш сигурна, че вечерята няма да се озове върху бедрата ти на другата сутрин. Само че ако се зачетеш в дребния шрифт, вероятно те очаква голяма, тлъста изненада. Вече си наясно, че редуцираното количество мазнини не означава автоматично по-малко калории, но знаеше ли, че според резултатите от скорошно изследване хората, които ядат пълномаслените версии на храни като кисело мляко, сирене и дори чипс, имат повече шансове да задържат нормално тегло от постоянно диетуваиците? Една от причините е, че хапват засищащо в часовете за хранене, когато метаболизмът по навик работи най-активно и не прибягват до така пагубните „закусчици“ по никое време. Но има и още:
СВРЪХДОЗА БЯЛО
Вече сме се примирили — на този свят всичко истински вкусно е вредно. Един от основните „виновници“ за получаването на разтапящ вкус са мазнините. Другите са захарта и солта. И това е затворен кръг. Когато производителите на храна намалят драстично съдържанието на мазнини в даден продукт, те задължително трябва да компенсират с някой от „белите врагове“ на здравето и добрата ни форма. Нискомаслени плодови млека, сладолед и десертчета? Захарта в тях е истинска свръхдоза. Освен че ще ти донесе щедра порция калории, тя ще направи така, че след час-два да се чувстваш изтощена и направо освирепяла от глад. А един пакет чипс или снакс с редуцирано количество мазнини обикновено съдържа до 50% от препоръчителния дневен прием на сол. Прескочиш ли летвата, започваш да задържаш вода и да изглеждаш издута и подпухнала – визуално ефектът е не по-различен от реално напълняване.
ДУМИ, ДУМИ, ДУМИ
В ЕС съществуват доста правила за формулировките върху хранителните етикети, но все пак се оказва, че прилагането им може да бъде достатъчно… хм, свободно. Например от тази година върху всички опаковки трябва да бъдат означени енергийната стойност, съдържащите се мазнини, въглехидрати и протеини, както и количеството сол и захар. Но тъй като има гратисен период за близането в сила на тази регулация, при една немалка част от продуктите родно производство подобна информация липсва. За сметка на това изобилстват привлекателно звучащи надписи като „домашно“, „свежо“, „прясно“, „ръчно“, „бабино“ които извикват асоциации с полезна храна, несъдържаща химия. Истината е, че подобни определения не ангажират с абсолютно нищо производителите и съдържанието на тези стоки е сходно с това на „недомашните“. Ако се зачетеш в етикетите им, ще откриеш един куп съставки, които баба ти определено не използва в своята* кухня, например Е403 и калиев алгинат. Думите „нискомаслен“ и „лайт“ понякога също се използват произволно (при продукти като майонеза и определени сирена, да кажем, леката версия може да се окаже стряскащо калорична), така че не се доверявай на празни приказки, чети внимателно хранителното инфо и бойкотирай марките, които не го изписват подробно.
МИТОВЕ и ЛЕГЕНДИ
Има храни, за които всички знаем колко са диетични. И такива, които сме нарочили за безспорни „удебелители“. В първата категория попада пилешкото месо, а във втората – свинското. Само че съвременните методи на производство поставят под въпрос това разделение или поне доста размиват границите. Скорошни тестове откриха в една голяма част от пилетата на пазара големи количества сол (инжектирани с цел задържане на вода и увеличаване на теглото) и хормони, които могат да нарушат метаболитния ни баланс и да ни помогнат да натрупаме килца. За сметка на това нетлъстото свинско (бонфиле и дори котлетите, когато им отстраним мазнинката отстрани) всъщност далеч не е толкова к калорично и може да се; окаже доста добър избор, когато се опитваш да се храниш балансирано.
Add comment