Предполага се, че ще ви бъде от полза да знаете в кой месец какво би трябвало да умее да прави бебето.
През първия месец
В началото са характерни само няколко вродени рефлекси – рефлекс за сучене и рефлекс за хващане. Когато сложиш малкия си пръст в устата на бебето (естествено добре измит) то започва да суче и ако подадеш пръста си в неговата ръчичка, то здраво го хваща. Освен това бебочко се стряска при силен звук.
От половин до 1 месец бебето задържа погледа си за секунди върху неподвижен предмет, който е на 50 см пред него. Започва да се усмивка, но това е по-скоро рефлексна гримаса, отколкото осъзната мимика.
През втория месец
Започва да следи човек около него, който се движи. Започва да вижда по-ясно и прави много „учудена” физиономия, тъй като всичко му е непознато. Все повече започва да се усмихва осъзнато и отвръща с оживление, когато му говориш – рита с крачета и маха с ръчички. Издава звуци, започва да гука. Когато го гушнеш, то изправя главата си. Започва да плаче по различен начин – когато се глези, все едно иска да каже нещо или с рязък и силен плач, когато има болка. Успокоява се когато го гушнеш или когато му говори близък човек.
През третия месец
Като го поставите по корем, мъничето се подпира на лакти и се задържа за около 10 секунди. Когато го държиш под мишниците, опира крачета на твърдата повърхност. Обръща се по гръб, ако си го поставил на една страна и движи главата си във всички посоки. Опитва се да хваща предмети, смее се на глас, капризничи и хленчи, за да привлече вниманието ви.
Прочетете какви умения трябва да има бебето през първата си година и в следващите материали – част 2, част 3 и част 4.
Add comment