Как се справя дамската част от охраната у нас и какви са предимствата й пред силния пол?
Охранителната дейност се счита за „мъжка“ професия. През последните години обаче нежният пол атакува и нея – не само на Запад, но и в България. Потвърждава го Иван Иванов, изпълнителен секретар на Националната асоциация на фирмите за търговска сигурност и охрана (НАФТСО): „Дамите присъстват в охраната на търговски вериги, бизнесцентрове и публични институции. И то съвсем съзнателно! Те дори преобладават в центровете за получаване на алармени сигнали (т. нар. мониторинг-центрове). Освен това вече има и такива, които осъществяват лична охрана.“
Силно присъствие
При сравняване на данни от НАФТСО за 2005 и 2010 г. се вижда, че броят на охранителките се е увеличил над два пъти, въпреки че общият брой на персонала в частния охранителен сектор намалява. През 2005 г. жените са 4% от охранителите на трудов договор, докато за 2010 г. вече са 10.1%. На какво се дължи увеличението? „Има охранителни дейности, в които дамите са с по- голямо присъствие, например мониторинг-центрове. Но жените са значително по-малко в инкасовата дейност – охрана на ценни пратки, товари и пари в брой, както и в състава на автопатрулите, които реагират на алармени сигнали. При тях мъжкото присъствие все още е по-голямо, защото се изисква повече физическа сила. Но на много други места дамският чар има по-голям ефект от респектиращата сила. Вече не са рядкост и жени, които ръководят екипи от охранители”, обяснява Иван Иванов.
По-тактичната закрила
Симана Златева, която е охранявала различни VIP-ове на държавно ниво, разказва, че охраната на много световни лидери включва жени. „При това не става дума само за жени, които пазят жени, какъвто е закостенелият модел на охраняване“, твърди Симана. На Запад дори в охраната на мъже има дами. Защо? „По мои наблюдения жените, ангажирани в охранителна дейност, са по-старателни и прилежни. По-търпеливи и тактични са, а в конфликтни ситуации е по-добре да има повече любезност, отколкото агресия. Освен това имат и добър образователен ценз, добра подготовка. В нашата асоциация например жените управители са около 10%“, коментира Иванов.
Шесто чувство
Симана Златева добавя още едно преимущество: „Жената има нещо много силно развито, което липсва при мъжа: интуицията! Има майчин инстинкти – когато охранява някого, го пази като дете. Благодарение на вътрешните си усещания жената може да реши да завие надясно и така изобщо да не отиде на мястото, на което ще има атака. И все пак, най-добрият вариант е смесеният екип. Да разчиташ само на мъже или само на жени в охраната е все едно да използваш само лявата или само дясната си ръка. Мъжете имат много предимства – физическа сила, по-голямо тяло, по-голяма скорост на реакцийте, и трябва да им признаем първенството.“
Майка с пистолет
„Нормално е мъжете в охранта да сa повече от дамите. Все пак малко жени са готови да работят това до живот, а истинските професионалистки в България се броят на пръсти“, казва Симана. Как тези професионалистки съчетават семейния живот и рисковата си работа? „Риск в професията има, но чисто статистически той е по-малък, отколкото когато жената е шофьор. Проблемите по-скоро могат да дойдат от това дали мъжете на тези жени ги подкрепят – дали ще приемат половинките им да си чистят пистолета, вместо да стоящ в кухнята. За един мъж това може дa бъде стресиращо, но доколкото знам, една от колежките, които охраняват първата дама, преди няколко години излезе в майчинство, роди и сега продължава да работи.“
Техният ден
Професионалният празник на охранителите е на 11 ноември, деня на Св. Мина. Светията е свързван със семейството и защитата на неговите членове – поле, на което жената определено играе важна роля!
Add comment