Противно на всеобщата представа, не всички мазнини са вредни. Някои видове са дори полезни за сърцето. Важното е да избирате подходящите мазнини и да следите приема на калории.
Дади да не спазвате диета с ниско, средно или дори високо съдържание на мазнини? Специалистите по хранене смятат, че видът на хранителния режим няма никакво значение, стига мазнините, които приемате, да са „добри“.
Мазнините, които трябва да избягвате, са наситените – те се съдържат в червеното месо, кравето масло, сметаната, пълномаслените млечни продукти, свинската мас и тропическите масла (палмово и кокосово). Наситените мазнини повишават нивото на LDL холестерола, който причинява атеросклероза и повишава риска от сърдечносъдови заболявания. Той се свързва и с рака на белите дробове, на дебелото черво и на простатата. Има и друг вид „лоши“ мазнини, т. нар. скрити мазнини, намиращи се в голямо количество в преработените храни. Наричат се още трансмазнини, изкуствено втвърдени растителни или частично хидрогенирани масла и са също толкова опасни за сърцето, както и наситените мазнини. Трансмазнините се съдържат в твърдия маргарин, артикулите, предлагани в ресторантите за бързо хранене, бисквитите, сладкишите, вафлите, колбасите, твърдите сирена и други преработени храни.
Кой вид мазнини да изберем за готвене?
По природа растителните масла не са еднакви. Зехтинът и рапичното олио са с високо съдържание на полезните за сърцето мононенаситени мазнини не са еднакви. Зехтинът и рапичното олио са с за сърцето мононенаситени мазнини и трябва готвене. Царевичното, слънчогледовото и високо съдържание на полиненаситени мазнини, се разпадат до свободни радикали.
Add comment