Д-р Радин Цонев, специалист по вътрешни болести и гастроентерология, работи в болница „Токуда“ – София, специализирал е в Гърция, Италия, Холандия и Франция.
– Д-р Цонев, защо се заразяваме с хепатит С по-често през лятото?
– Това е сезонът на отпуските и ваканциите, когато контактите стават по-разкрепостени. Всички хора, и особено младите, се отдават на забавления, на по- фриволен живот, опитват непознати неща. Малко от тях знаят, обаче, че сексът без предпазни средства, пиърсингът, татуировките и дори ходенето на маникюрист може да крият опасности от заразяване с хепатит С.
– Какви са проявите на болестта?
– Симптомите са нехарактерни, което прави хепатит С особено коварен. Преобладаващите оплаквания са лесна умора, тежест в дясното подребрие, необичайна сънливост, болки в ставите, малки точковидни обриви по долните крайници. Обикновено хепатит С, когато не се лекува, протича подмолно и след 25-30 години пациентите могат да развият цироза или рак на черния дроб.
– Значи, можем да сме носители, без да знаем…
– Да, всеки от нас може да бъде носител. От всички пациенти, инфектирани с вируса на хепатит С, около 15-20% го изчистват спонтанно, 80-95% развиват хронично заболяване с различна тежест. При 20% от тези болни заболяването ще прогресира до чернодробна недостатъчност и цироза. Затова е важно да се тестваме за хепатит С, тъй като можем да заразим други хора, без да подозираме, че сме болни.
– Как се открива най-често?
– Случайно – при установяване на високи стойности на чернодробните ензими при изследване за друго оплакване.
– Какви са възможностите за лечение?
– Лечението е напълно безплатно – покрива се от НЗОК. За съжаление е тежко и трудно се понася от пациентите.
– Може ли да се излекуваме напълно?
– Пациенти, при които вирусът не се открива 6 месеца след приключване на лечението и 2 години след това, са напълно излекувани. Хепатит С е лечимо заболяване в над 50% от случаите.
– Какъв специалист трябва да търсим?
– При установяване на хепатит С вирусна инфекция трябва да се потърси лекар гастроентеролог, който се занимава с лечение на вирусни хепатити. На сайтовете на пациентските организации „Хепасист“ и „Хепактив“ също може да се получи съдействие
– Как да се предпазим?
– Най-сигурният начин е избягването на рисковото поведение, което би могло да ни изложи на вируса. Превенцията включва да се посещават стоматологични кабинети и салони за маникюр или татуировки, които използват надеждни начини за стерилизация и почистване на инструментите си, да се прави секс с презерватив, да не се ползват общи игли и да се пазим при различни кръвни манипулации или наранявания.
– Защо няма ваксина срещу хепатит С, както за А и В хепатит?
– На този етап няма ваксина за профилактика на хепатит С поради изключителната изменчивост на вируса.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment