Вярно, че фризерите в магазините вече целогодишно са пълни със замразен спанак, продават се и някои пресни градински подправки
Но киселец, лапад, коприва няма да откриете. Тогава защо да не си ги сложите сами в хладилника през април, когато може да си ги наберете.
Четири са начините за съхраняване на зеленолистни – замразяване, сушене, осоляване, консервиране.
Купените или набрани продукти измийте под течаща вода и разстелете върху кухненска хартия да изсъхнат. После ги прегледайте и отстранете дебелите стебла.
За замразяване може да нарежете спанака, лапада, киселеца, копривата и да ги сложите в контейнер или зип-пакет. Това е начин да имате заготовка и много бързо да направите ястия, като се върнете от работа. Замразяването освен това запазва в най-голяма степен свежия аромат, цвят и полезни свойства на продуктите.
Може да замразите настинени зелении, като ги завиете стегнато на салам във фолио за свежо съхранение
Когато ви потрябват, отрязвате от „салама“ с остър нож нужното количество, за да добавите в гозбите.
Подправки се замразяват удобно във формички за лед. Накълцайте ги с остър нож, запълнете гнездата до две трети от обема и долейте вода. Може да използвате и зехтин. В купа смесете 1 ч.ч. подправки с половин ч.ч. зехтин и след това разпределете сместа във формичките за лед.
За замразяване става и масло
Вземете копър, магданоз, зелен лук и ги наситнете. Разпределете микса във формички за лед, залейте с разтопено краве масло и сложете във фризера. Получавате идеална добавка за супи, картофено пюре или спагети.
При замразяване лападът и киселецът губят от киселината си, но я запазват при консервиране. Нарежете ги, плътно натъпчете в буркан, залейте със студена вода и плътно затворете капачката. Същата процедура може да направите и след като ги сварите в малко вода, но така губят от витамините си. Друг начин е да ги претриете със сол, а после да внимавате да не пресолите супата.
За замразяване измитата и изсъхнала коприва се разстила на тънък слой в тава или поднос, покрива се със стреч фолио и се пъха във фризера. Като замръзне, я слагате в пликове или кутии и пак оставяте във фризера.
Тя може и да се консервира отделно или в комбинация със спанак и лапад. След като ги измиете, ги накиснете в студена вода за 2 часа. Отцедете, подсушете и нарежете на ивици. Залейте с вряща вода и варете 5 минути. После сложете в буркани и стерилизирайте. Еднолитров буркан се стерилизира 35 минути.
Прави се и сок от коприва
1 кг листа се смилат, добавят се 500 мл студена вода, разбърква се и се прецежда през марля. Остатъкът върху марлята се смила още веднъж: Пак се прецежда през марля. Полученият сок се налива в стъклени буркани, които се стерилизират 15 минути във вода при температура 65-70 градуса.
Млади връхчета от коприва се сушат добре на тънък слой върху хартиена салфетки, на тъмно и проветриво място, без слънчева светлина. После съхранявайте в хартиена или платнени торбичка.
За осоляване спазвайте пропорцията 100 г сол на 1 кг коприва. Листата се нарязват ситно, посоляват се и се разтриват. После плътно се нареждат в буркани, които се затварят също плътно.
Лесно ще си приготвите билкова сол, като смесите с едрокристална готварска сол любимата ви зелена градинска подправка, предварително накълцана ситно с остър нож. Съотношението е 1 към 3 в полза на солта. След като претриете, разстелете и оставете добре да изсъхне. Приберете билковата сол в сух буркан, който плътно затворете.
Ако ще сушите градински подправки, ги вържете с конец на малки китки. Не ги правете дебели, защото в средата стръковете може да загният и да се появи неприятна миризма по цялата китка.
Наредете китките на въже с листата надолу и ги окачете на прохладно сенчесто място на течение. Не ги сушете на слънце, тъй като то ще разруши хлорофила и ще изпари етеричните масла.
При топло време китките съхнат за 1-2 седмици. След като ги свалите от простора, отделете листенцата от стеблата и ги стрийте с пръсти. Приберете подправката в стъклен буркан с капачка и съхранявайте на тъмно до 1 година.
Ако няма подходящи условия за сушене на свеж въздух, направете го във фурната. Пуснете я на температура 45-50 градуса и периодично обръщайте китките, докато се изсушат напълно.
Билково масло
Продукти: 1/2 чаша краве масло, размекнато на стайна температура, четвърт ч.ч. ситно нарязани билки по избор, морска сол и черен пипер на вкус, 1 ч.л. лимонов сок по желание.
Приготвяне: Опитайте смес от магданоз, копър, розмарин, мащерка, градински чай или използвайте само една билка. Нарежете подправките, колкото е възможно по-фино. Разбъркайте ги в маслото с вилица. Добавете лимоновия сок. Сложете сместа върху найлон и я оформете на салам. Така билковото масло може да се съхранява една седмица в хладилник или 1 -2 месеца във фризера.
Add comment