Кожата е особено чувствителна към външните влияния, а на въздействието им е изложено най-вече лицето
Което означава, че то има нужда от най-много грижи. Сред тях на първо място е грамотното почистване. От него зависи здравето на кожата, нейната свежест и красота. Тийнейджърите трябва да се научат как се прави това още в началото на пубертета, подсещат дерматолозите.
Особено резултатни за почистване на кожата са домашните маски с компоненти, които се намират във всяка кухня. С тях може да решите проблема с мазния блясък, черните точки, пъпките. Ползата е, че се оказва цялостно въздействие – отстраняват се мъртвите клетки, стимулира се кръвообращението, активизира се естественият синтез на колагена, изравнява се тенът. Някои рецепти включват съставки, които изглаждат
бръчки.
Всяка грижа за кожата трябва да е съобразена най-напред с нейния тип, а след това и с възрастта
При почистването това също е задължително. Сухата кожа има нужда от хидратиране и подхранване, а мазната – от съвсем противоположно въздействие.
Общото правило е, че процедурите трябва да се правят редовно, а честотата зависи от възрастта. До 30 години почистването е два пъти в седмицата, а при по-зрели дами – не по-малко от 3 пъти.
Маската трябва да се нанася веднага след приготвянето й, защото натуралните съставки много бързо губят полезните си свойства. Препоръчително е да направите тест за алергия, особено ако кожата ви е чувствителна.
Лицето предварително се почиства от грим и се измива с лосион, гел или пяна. Маската се държи толкова време, колкото е указано. Най-общо тези процедури не прехвърлят 20-30 минути. Иначе може да получите обратен ефект: раздразнения, обриви, зачервяване. Не се почиства лицето след солариум или продължително излагане на слънце.
Почистваща маска при проблемна кожа може да направите само от овесени трици и вода. С още компоненти става по-целенасочена. Например за мазна кожа добавете лъжичка лимонов сок или жълтък. За суха и комбинирана се препоръчва да замените водата с мляко. Трици-те се заливат с вряла течност, за да набъбнат. Когато малко се охлади, маската се нанася на лицето с масажиращи движения. След 20 минути се измива с топла вода.
За мазна кожа с черни точки смесете 50 мл спирт и 30 мл одеколон. Добавете 2 с.л. сухи цветове от невен, разбъркайте, сложете 5 мл глицерин и 5 г борна киселина. Нанесете с козметичен тампон. Особено старателно втрийте в участъците с комедони. Измийте с хладка вода след 15 минути.
При прекалено замърсена кожа направете дълбоко почистваща маска. Ако е мазна, смесете еднакви части жълт кантарион, цветове от бял равнец, лайка, хвощ, невен и мента. Вземете 2 с.л. от билките и ги залейте с половин чаша вряща вода. Похлупете и след 15 минути нанесете на лицето.
За суха замърсена кожа пригответе маска по същия начин, но с липов цвят, цветове на роза, шипки, лайка и мента
При пъпки помага маската от козметична глина. Накиснете в топла вода 5 сушени сливи. Като омекнат, ги намачкайте. Към плодовото пюре добавете 3 с.л. глина и разбъркайте. Нанесете с кръгови движения и след 15 минути измийте. За дами със зряла кога е подходяща жълта глина. Нормална и смесена се чисти с розова. Ако е чувствителна, използвайте червена. Най-добре почиства черна и сива. Те стимулират кръвообращението и активизират обменните процеси
Add comment