Италианските biscotto или бишкоти са познати на всеки
Те не са просто сладко лакомство, а символ на голяма група печива – бисквитите.
За италианците думата означава всички видове хрупкави печива с различни форми, размери и вкусове. Извън Италия, и включително у нас, терминът бишкоти не се употребява съвсем точно – под него се подразбира една от разновидностите му, която на Апенините се нарича кантучи, кантучини или бишкоти от Прато.
Рецептата за кантучините се е появила през 1691 г. в град Прато, област Тоскана
Иначе бишкотите като сухо и дълготрайно печиво са съществували още в Римската империя. Приготвяли за войниците, заминаващи на поход, малки хлебчета, които повторно изпичали, за да отстранят напълно влагата от тях и да увеличат трайността им. Оттук и името biscotti, т.е. двойно изпечени.
По-късно в тестото започнали да добавят аромати – анасон, лимон, други подправки. Бадемът също влязъл в състава на бисквитите заедно с още ядки, сушени плодове и късчета шоколад.
През 19 в. Анотнио Матеи, пекар от Прато, разработил класическата рецепта за кантучините, наричани понякога и кантучи. За нея получил много награди от сладкарски изложения в Италия и чужбина, спечелили златен медал и от световното изложение в Париж през 1867 г. Пекарната му досега съществува в Прато и е смятана за пазителка на традицията на кантучи.
Кантучините имат издължена форма, получена от разрязването по диагонал на изпечените традиционни хлебчета
Дължината е различна, но обикновено е около 10 см. На цвят са златисти и съдържат цели бадеми. Замесват се от брашно, захар, яйца, масло и сурови бадемови ядки. Понякога захарта се замества с мед, маслото – със зехтин. Има и други версии – с фъстъци, сушени плодове, захаросани портокалови кори, но оригиналът включва
само бадеми.
Лесно може да приготвите кантучини у дома
Необходими са ви 400 г брашно, 3 яйца, 1/2 пакет бакпулвер, 100 г захар, 100 г бадеми, щипка сол.
В брашното направете кладенче, в него сложете бакпулвера, солта, захарта и яйцата. Замесете меко еластично тесто. Ако е много твърдо, прибавете малко мляко. Ако е рядко, сложете още малко брашно. По желание може към тестото да добавите 15 г разтопено масло. Бадемите леко запечете на сух тиган или във фурната, преди да ги размесите в тестото. От него оформете дълги тънки хлебчета с ширина 3-4 см. Изпечете ги за 20-25 минути на 180 градуса в тава, покрита с хартия за печене.
Щом започнат да се запичат и втвърдяват, ги извадете от фурната и нарежете ги на филии с дебелина 1-2 см.
Филиите подредете легнали в тавата и печете още 10 минути. След като изстинат, стават твърди като сухарчета, много ароматни и вървят идеално с кафе и вино. Трайността им е няколко месеца.
Готовите бишкоти може да се потопят в шоколад и след втвърдяването му също да се съхраняват доста дълго време.
Разнообразните домашни рецепти за кантучини включват и лешници, фъстъци, кедрово семе, подправки като анасон, джинджифил, канела. Тогава двойно изпечените италиански бишкоти напомнят на ориенталски бисквити шакарлама от бадемово тесто и подправки.
Add comment