Независимо дали ще ги печете, пържите или варите на пара, в приготвянето на рибените кюфтета има тънкости, за да не стават сухи и неапетитни
Рецепти има много, с различни риби, с добавяне на зеленчуци или зърнени продукти, разнообразни подправки. Най-важен за крайния резултат обаче е правилният избор на рибата.
Тя трябва да е преди всичко прясна. Най-лесно ще проверите, като я пуснете във вода – прясната потъва, развалената изплува. Има и друг начин -да пронижете рибата с горещ нож и ако се появи неприятна миризма, значи не е прясна. Иначе за кюфтета се използва всякаква -морска, речна или езерна, може да е сьомгова, кефалова, камбалова, трескова, щукова или есетрова.
Желателно е да не е нито твърде мазна, нито препалено суха, макар че това е поправимо
В сухата се добавят краве масло или мас, от мазната се изрязва излишната мастна тъкан.
За предпочитане са едрите риби, от тях кюфтетата стават сочни и вкусни, особено ако месото не се смила, а се кълца с нож на дребни късчета. Плюс при кълцането е лесното отстраняване на костите. Неприятно е да си чистиш кюфтето от кости, а може и лошо да се задавиш. Затова избирайте по-едра риба или купувайте филе, което не смилайте, а наситнявайте с ножа.
Но ако не разполагате с друга освен дребна риба, а искате кюфтета, трябва да я смелите последователно няколко пъти. Така дребните костици ще се раздробят и няма да се усещат. За да получите хомогенна кайма, охладете ножовете на месомелачката, като ги полеете с леденостудена вода. Охлаждането е препоръчително и за всички останали кухненски пособия, които ползвате за приготвяне на рибени кюфтета – ножове, съдове, а и самата риба, както и ръцете на готвача.
За повече сочност в каймата обикновено се слагат сурови картофи, но не препалено много, за да не станат кюфтетата картофени. Рибеното месо трябва да е не по-малко от 2/3 от общия обем на готовата кайма. Вместо картофи може да сложите охладена сметана в количество, посочено в рецептата. В процеса на измесване прибавете 2/3 от сметаната, последната 1/3 разбийте и сипете непосредствено преди да оформите кюфтетата.
Стандартният списък на продуктите, които се добавят в рибената кайма, включва яйце, лук, размекнат във вода сух хляб, чесън, сол, подправки. Някои рецепти препоръчват лимонов сок или зеленчуци – моркови, зеле и тиквички, които правят кюфтетата по-крехки и сочни. Други съветват да се слага грис, за да бухне каймата и да стане въздушна. За целта трябва да престои известно време в хладилник. Някои подобряват вкуса й с 1 ч.л. мед на 1 кг риба. Срещат се и оригинални рецепти, в които каймата се замесва с кашкавал,
ябълки, извара, ориз, ечемик, гъби, овесени ядки или пилешко месо – до 1/3 от общия й обем. Рибени кюфтета понякога се готвят от пушени риби или морски продукти като калмари, скариди, раци.
Най-добре е каймата да се измесва с мокри и студени ръце
Преди да оформите кюфтетата, изстудете каймата. Ръцете потапяйте в ледена вода или ползвайте охладена лъжица.
Класика с моркови
Продукти: 500 г рибено филе, 1 морков, 2 глави лук, 2яйца, копър, сол, смлян черен пипер, други подправки за риба на вкус, олио за пържене, брашно за панировка.
Приготвяне: С остър нож накълцайте ситно филето, сварения морков и лука, смесете ги. Прибавете останалите продукти и добре измесете. Сложете в хладилника за 1 час. Оформете кюфтета, оваляйте в брашно и изпържете от всички страни.
Add comment