Модата на задължителното позитивно мислене отмина. Все повече психолози припомнят, че гневът, тъгата, страхът, съмнението са важна част от живота
Позитивно мислене? Вече не е модерно, а изразяването на негативните емоции е от първостепенно значение за доброто психическо и физическо здраве. Няма нужда да правите от мухата слон, добре е разумно да преценявате кога един проблем е истински и кога е незначителна пречка. Но вкъщи, на работа, с приятели да си поставяте за цел постоянно да демонстрирате, че сте на върха на щастието и от неговия пиедестал не могат да ви свалят нито професионалните неуспехи, нито семейните проблеми, е изтощително.
Има и съвсем практически вреди. Когато безспир си повтаряте, че всичко ще се нареди, как-то си го представяте, се лишавате от възможността да измислите план Б в случай, че нещата не потръгнат гладко. Постоянният стремеж да се показвате позитивни може да накърни вашето самочувствие. Като свалите розовите очила и видите, че не всичко е розово, започвате да се обвинявате, че не се справяте с живота, предупреждават психолозите. Самовнушението „всичко ще бъде наред“ дава усещане, че правите нещо, когато всъщност не предприемате нищо. А именно осъзнаването на трудностите най-силно мотивира да се променяте и развивате.
Прикриването на проблемите може да ви направи непредпазливи, продължават с предупрежденията психолозите. Често ви боли главата, но понеже мислите позитивно, че не е нещо страшно, не отивате на лекар. Негативното мислене – че главоболието може и да е симптом на болест, ще ви накара да се прегледате при специалист. Накратко, негативните емоции помагат за осъзнаване на реалността.
Естествено, никой психолог не твърди, че зациклянето в страдания и черногледството е продуктивно
Съветват да не криете поне пред себе си, че се чувствате тъжни примерно сред провал. Но и да си кажете, че сте доволни, защото сте се борили, че вероятно ще има полза дори от неуспеха, като извлечете необходимите поуки. Само като признава и доброто, и лошото, човек си помага да открие смисъла в нещата, които преживява, обясняват специалистите.
Add comment