Първичната профилактика в детската възраст цели да се създадат необходимите условия за правилно развитие, отглеждане и възпитание на детето а от тук и за предотвратяване на заболяванията. Профилактиката включва също така ранна диагноза и своевременно лечение на заболяванията, и всички мерки за избягване и предотвратяване на рецидиви и хронифицирането на някой заболявания- вторична профилактика.
– Съвет 1: Дръжте детето на страна от силно замърсена среда, запрашен въздух и други, които намаляват устойчивостта към инфекции и забавят оздравителния процес.
– Съвет 2: Във връзка с детския травматизъм е необходимо да следите детето да посещава обезопасено детски площадки, места за провеждане на игри, спортни програми!
– Съвет 3: Осигурете рационално хранен на детето си! По възможност 75% от храната на детето трябва да бъде от сурови плодове, зеленчуци и прясно изцедени сокове. Кърменето в първите месеци, по изключение, смесено или изкуствено хранене е свързано с потребностите на детския организъм в съответната възраст.
– Съвет 4: Не приучавайте децата към газирани напитки, алкохол, сладкиши, шоколад. Вместо пастюризирани, давайте на детето натурално изцедени сокове!
– Съвет 5: Калявайте детето си, осигурете му разходки сред природата, насочете го към подходящ за него спорт!
– Съвет 6: Създайте хигиенни, навици у детето!
– Съвет 7: В рисковите периоди имунизирайте детето си!
– Съвет 8: Посещавайте детски консултации! Редовното провеждане на детски консултации при домашния лекар се препоръчва с цел ранното откриване, корекция и лечение на деца със вродени и наследствени заболявания, контролиране на нервно-психическото развитие на децата, профилактика на рахита, анемии, хипотрофии и други.
Add comment