Алоето се гледа буквално само, а в месестите му листа се крият безброй полезни вещества
Неслучайно е било в арсенала за красота още на Клеопатра. Египтяните го смятали за символ на безсмъртието, а царицата се къпела в соковете му. Струва си и вие да го използвате възможно най-често в разкрасяващите и подмладяващи домашни процедури.
Растението се използва при кожни заболявания заради своите антибактериални и противогъбични свойства. Помага при възпалена кожа, при акне и други раздразнения. Уникалният му химичен състав включва аскорбинова киселина, ретинол, витамините Е, В6, В12, желязо, цинк, мед. За кожата е много важен алантоинът в него, който транспортира всички тези биологичноактивни вещества до най-дълбокия й слой, регенерира, овлажнява и възстановява структурата й.
Алоето почиства и в дълбочина, стяга порите и пречи за ново замърсяване. Затова се препоръчва при мазна кожа. Сокът му има успокояващ ефект и намалява проявите на алергии -зачервяване, обриви. Растението е стимулатор за образуването на нови клетки колаген, който отговаря за стегнатата структура на кожата. На клетъчно ниво регулира обменните процеси, задържа влагата в тях. Следователно алоето е безценно и за суха кожа.
За козметични нужди са подходящи два вида алое – алое вера и дървовидното (столетник). Точно това са и най-разпространените растения в домашната градина. Какво можете да си
Крем
Използвайте какъвто и да е базов крем за лице според типа на кожата си. Може да е дневен, нощен, регенериращ. Добавете 1 с.л. сок от алое и разбъркайте добре. Допълнително може да сложите и други полезни съставки, стига да са пречистени. Тозц крем се съхранява само в хладилника и се използва 1 седмица. Затова си приготвяйте малки дози.
При суха кожа може да добавите и 30 мл масло от авокадо, 2 г пчелен восък, 5 мл витамин Е и 3 капки ефирно масло от мушкато. За мазна заменете маслото от авокадо с портокалово
Add comment