На никого не му се ходи за пореден път да чака пред кабинета на лекаря сред други кашлящи и кихащи пациенти. Обикновено лекарите имат много пациенти, много са заети и не обръщат достатъчно внимание на всеки пациент. Ако човекът има пари, предпочита да ги даде на лекар-натуропат, хомеопат, които отделят достатъчно време на болните.
Затова много често, преди да си запишат час за преглед, хората проверяват старателно за какво става дума, като описват симптомите си в интернет. И може да се окаже, че не е необходима визита при лекаря. В САЩ провели анкета, в която запитали пациентите колко бързо след появата на оплакванията, които ги безпокоят, са потърсили информация в мрежата и след колко време са посетили за първи път лекар специалист по същия повод. Резултатът показал, че хората започват да „ровят“ в интернет само няколко часа, понякога и минути след появата на симптомите. Срещата с лекаря очи в очи се случва след няколко седмици, дори и месеци.
Проучване на симптомите
След прегледа на тези данни, учените решили да анализират задаваните въпроси относно симптомите на заболяване на задстомашната жлеза. Този орган заинтересувал учените неслучайно: причината е, че ракът на задстомашната жлеза се диагностицира по-често в късни стадии, когато лечението не дава резултат, в сравнение с другите видове рак (такъв е бил случаят със Стив Джобс и Лучано Павароти). В същото време при това онкологично заболяване съществуват ред симптоми, които могат да сигнализират за евентуалния проблем и лекарят да им обърне внимание навреме. Специалистът ще ви прати при необходимост на ултразвуково или томографско изследване. За съжаление симптомите са неспецифични и не пречат особено на нормалния ритъм на живот, затова и пациентите често твърде късно стигат до лекаря, а в интернет се търси информацията навреме. Учените открили и други факти – описаните симптоми в мрежата показват, че заболяването рак на задстомашната жлеза е в ранен стадий.
Остава неизвестно обаче, дали тези хора, задали навреме въпросите си в мрежата, са открили правилните отговори, и дали в бъдеще са се записали за прием при специалист.
Възниква още един въпрос – може ли да се използва интернет търсачка в качеството на лекар?
Оказва се, да, и то доста лесно. Напълно реално е да се разработи приложение, което да бъде синхронизирано с търсенето: например ако от даден смартфон бъдат зададени няколко въпроса, които навеждат на мисълта за заболяването, системата сама акцентира на това и привлича вниманието на ползвателя на търсачката и го съветва да се обърне към специалист, пише Журнал за жената.
Друг вариант – да се снабди с такава програма директно интернет браузърът в пакета програми на компютъра. Още едно предложение на учените – да се разработи голям медицински сървър, към който автоматично да се насочват въпроси, свързани с едно или друго сериозно заболяване и където ползвателите биха могли бързо да получат онлайн консултация със специалист.
Поглед в бъдещето
Опити да се събере в интернет информация за медицински проблеми са правени и по-рано. Така например през 2009 година учените се опитали да предскажат началото на грипна епидемия, според зададените въпроси в популярна търсачка. Резултатите се оказали доста по-скромни от очакваните. Затова скоро била пусната интернет програма, която отчитала във форумите и блоговете отзиви за страничните ефекти само на разрешените за продажба лекарства. Това било успех – фирмата поръчител събрала голям обем точна информация далеч по-рано от чиновниците в здравеопазването.
Авторите на експеримента са убедени, че търсачките трябва да анализират и отбират въпроси относно повечето заболявания, които имат характерни симптоми и за които ранното откриване е важно. Такива са сърдечносъдовите, захарният диабет, повечето видове рак.
Учените предполагат, че разработката на подобен софтуеър ще отнеме около 2 години. И успокояват хората, че не бива да се тревожат за конфиденциалността на личните им данни.
Програмата никъде няма да изпраща информация за възможната диагноза: няма да идентифицира ползвателя дори no IP адрес или GPS. Тя просто автоматично ще сумира въпросите на даден пациент и ако открие съчетание на опасни симптоми, на екрана на компютъра му ще се появи прозорец с информация за възможно заболяване и съвет да се обърне към съответни специалисти.
Според учените тестовете на разработени онлайн версии на подобни програми ще започнат в началото на 2017 година.
Add comment