От техните лечебни свойства са се възползвали още древните лечители, а днес учените продължават да откриват нови ползи от орехите. Но има и неща, с които трябва да се съобразяваме, ако не искаме да ни навредят.
„ЗА“
За сърцето и ума
Благодарение на факта, че орехите се състоят от 60% ненаситени мастни киселини и съдържат калий и магнезий, те понижават лошия холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания. Голямото количество витамин Е укрепва стените на кръвоносните съдове, а Омега-3 мастните киселини – кръвоносните съдове в главния мозък.
Помощ за щитовидната жлеза
Съдържащият се в ореха натурален йод е ефикасен при болести, свързани с щитовидната жлеза.
Вместо месо
75% от състава на орехите са мазнини, което поставя тези ядки на едно ниво с маслото и месото по калоричност. Те могат изцяло да заменят животинските белтъчини, а лизинът в тях подпомага по-бързото усвояване на белтъчините, без излишни загуби на енергия.
Предотвратяват рак
В орехите се съдържат голямо количество природни антиоксиданти. Приемът на 50 г орехи дневно е отлична профилактика на онкологичните заболявания.
„ПРОТИВ“
Алергия и не само
Заради високото съдържание на растителни белтъчини, орехите могат да предизвикат алергична реакция – уртикария или друг вид обрив. А при хората, които страдат от кожни заболявания – невродермит, псориазис, екзема, дори минимален прием на орехи може да предизвика обостряне, пише „Журнал за жената“.
Пазете стомаха
Орехите са противопоказни при заболявания на стомаха и дванайсетопръстника като гастрит и язва, защото могат да предизвикат киселини.
С мярка
Предозирането може да се получи, ако се изконсумират повече от 5 ореха на едно хранене. Това може да предизвика спазъм на кръвоносните съдове и главоболие.
Add comment