Няма как да не сте усетили и сами, че в някои часове (за разлика от други) сте в по-добра кондиция за определени дейности…
Но вместо да гадаете кога и какво е най-добре да правите, вижте как да използвате биологичния си часовник, за да се чувствате чудесно.
06:00 правете любов
Всъщност за най-удовлетворителни резултати, точното време за правене на любов е 5:48, защото тогава нивото на тестостерона при мъжете е най-високо, съответно и желанието им е най-голямо. При жените хормонът също достига своя връх рано сутрин, така че и тяхното либидо не е за пренебрегване по това време.
07:30 закуска
Добре е да ядете 1-2 часа след събуждане. Според изследвания хората, които закусват, са с по-здравословно тегло и се хранят по-пълноценно през целия ден, в сравнение с тези, които пропускат сутрешното ядене. След нощния сън организмът има нужда от енергия за функционирането на мозъка и мускулите и е по-малка вероятността да се складира храната в организма във вид на запаси от мазнини.
8:00 изпращане на важни имейли
Ако искате да напишете на някого важно съобщение и да получите бърз отговор от него, най-добре изпратете писмото между 8 и 10 часа. Според изследване сутрин вероятността имейлите да бъдат отворени и да им се отговори веднага, е много по-голяма в сравнение с другите часове на деня. Следващото подходящо време е между 15 и 16 ч.
10:00 кратка почивка
За да сте продуктивни, е добре да си почивате 17 мин на всеки 52 мин работа. Ако се опитате да работите по-дълго, усилията ви да контролирате поведението и концентрацията си в служебните дела спада значително.
12:30 обяд
Обядвайте около 5 часа, след като сте закусили. И непременно добавете пълнозърнести въглехидрати: изберете между пълнозърнести хляб, спагети и др. Или се спрете на салата с киноа. С тези храни ще поддържате по-стабилни нива на кръвната си захар. Добавете към обяда си и нетлъст източник на протеини: риба тон, пиле и др. Те ще ви осигурят по-дълго време усещане за ситост.
14:00 вземане на трудни решения
Оказва се, че мислим по-разумно и правим по-добри избори, когато стомахът ни е пълен. Затова е добре взимането на важни решения да се остави за ранния следобед, след като сме се заситили на обяд.
16:00 последно кафе
Тъй като кофеинът е стимулант, сега е моментът за кафе, ако имате нужда от тонизиране. Ако пиете енергизиращата напитка в по-късен час, може да ви е трудно да заспите вечерта. В късните следобедни часове и вечер можете да пиете билков чай вместо кафе.
17:00 упражнения
Дали ще ходите, плувате или вдигате тежести, белите дробове функционират най-добре в по-късните часове. Ако имате достатъчно въздух, ще успеете да постигнете и оптимални резултати от спорта. Упражненията в късния следобед са много полезни за поддържане на здравословни нива на кръвната захар.
18:00 творчески хрумвания и добри идеи
Привечер сме много по-настроени да мислим творчески и да намираме решения на различни задачи и проблеми – ако сме от т. нар. „ранни птици“. В специално изследване на хора от типа „нощни птици“ и „ранни птици“ били дадени за разрешаване различни задачи. Оказало се, че „ранните птици“ били по-добри в измислянето на идеи и разчупване на традиционното мислене в моментите, когато вече чувствали умора. Именно в тези моменти задръжките на мозъка, неговите „спирачки“ са най-слаби и тогава творческото мислене е по-силно, а мислите по-свободни.
18:30 вечеря
За да избегнете проблеми с рефлукс и други храносмилателни неволи, е добре да се храните за последно поне три часа преди лягане. Повечето храни би трябвало да се преработят от храносмилателната система за три часа. За да не ви прималее от глад и да щурмувате хладилника в по-късните часове, съблюдавайте вечерята ви да е в съотношение 1/2 зеленчуци, 1/4 нетлъст източник на протеини и 1/4 въглехидратна храна.
20:00 нощна работа
Колкото и странно да звучи, тялото ни изпраща повторен сигнал за събуждане във времето между 20 и 22 часа. Ето защо това време е много подходящо за учене, писане на домашни, подготвяне на списъци и др. Но за да си осигурите пълноценна почивка и здрав сън през настъпващата нощ, избягвайте преди лягане да се занимавате с неща, които могат да провокират нервност и тревожност у вас.
20:30 намаляване на осветлението
Около два часа преди да се отправите към леглото, е добре да намалите осветлението, за да помогнете на секрецията на нужния за спокойния сън хормон мелатонин. Хубаво е да изключите и телевизора, компютъра, телефона и други, чиито екрани излъчват синя светлина, която е объркваща за биологичния часовник.
21:00 топла вана или душ
Те допринасят за вдигане на телесната температура, последвано от неин спад. Именно падането на температурата провокира сънливостта и намалява нивата на хормона кортизол, който се секретира най-много по време на стрес.
22:00 противоалергични медикаменти
Приемането на лекарствата против алергия вечер, преди заспиване, означава, че те ще циркулират достатъчно дълго време в кръвообращението, за да могат да са ви от полза, когато ще имате най-много нужда от тях – а именно следващата сутрин. Симптоми на алергия като запушен нос и сълзящи очи са най-осезаеми в ранните дневни часове.
22:30 затопляне на краката
То може да помогне за по-бързото заспиване. Според швейцарски учени повишената температура на краката е сигнал за мозъка, че е време за сън.
Източник: Журнал за жената
Add comment