Здравейте, имам сухота и дразнене на очите и леко зачервяване на роговицата с ясно изразени кръвоносни съдове, по-силно от към носа, но без каквито и да е секрети. Работя по 10-12 часа на компютър и дразненето в очите се засилва вечер. Имам и реактивна артропатия. Поисках от личния лекар талон за офталмолог, но се оказа, че направленията са свършили. А аз не се чувстват добре, дразненето ми пречи, а може и да се влоши. Моля ви, посъветвайте ме какви капки бих могла да използвам за овлажняване и успокояване на очите, за да мога да работя нормално! Може ли тези симптоми да са предизвикани от някакво по-сериозно заболяване?
Николина Костова – Сливен
Сухотата в очите е проблем, зад който могат да се крият множество причини. През последните години тя все по-често се свързва с употребата на компютри – превърнали се в неделима част от всекидневието на почти всички ни. Истината е, че те нанасят сериозни поражения на зрението, а и не само на него. Сълзите на окото представляват сложна смесица от вода, електролити, липиди, мукус, ензими, антитела и др. Те се произвеждат от няколко вида жлези, разположени по миглените ръбове или като отделен орган.
В резултат на тяхната координирана работа се образува слъзен филм, който покрива конюнктивата и роговицата, осъществявайки по този начин защитна функция.
Най-често оплакванията при сухота в очите са споменатите вече парене, бодежи, болезненост, зачервяване, а също и чувство за наличие на чуждо тяло, свръхчувствителност към светлина, влошаване на зрението, особено след усилена зрителна работа, бърза умора, влошаване на състоянието при излагане на дим, дискомфорт при носенето на очни лещи.
Мерките за овладяване на сухотата в очите е редно да започнат първо с профилактични действия. Такива са редовната почивка при необходимост от усилена зрителна работа, избягването на тютюневия дим и запрашени помещения, осигуряването на достатъчно висока влажност на въздуха, носенето на защитни очила при излагане на вятър. При нужда допълнително могат да се прилагат и така наречените изкуствени сълзи, предлагани в различни варианти в аптеките, но е препоръчително да се назначат от офталмолог. В някои случаи се налага използването и на кортикостероидни капки.
Add comment