„Св. Висарион Смоленски“ се намира в „Новия център“ в Смолян и е втора по големина след храма „Св. Александър Невски“ в столицата София.
Храмът „Св. Висарион Смоленски“ е издигнат на мястото на старото гробище. Местните разказват истории как земите на гробището са били прокълнати. Колкото и пъти в миналото някой се е опитал да построи нещо върху бившите гробища, толкова пъти начинанието се е проваляло. Всичко обаче коренно се променя, след като в това централно място за Смолян се издига новата църква. Тогава сякаш душите на покойниците се усмирили.
Ето какво разказва Махмуд, един от строителите на храма: „На Аллах се моля, но участвах в строежа на християнския храм. Откак построихме църквата, бедите в семейството ми свършиха. Дотогава, смърт след смърт, повечето ми близки си отидоха, децата боледуваха много, с години ме мъчеше безработицата. И после, като по чудо, нещата се оправиха.“
За църквата
„Св. Висарион Смоленски“ е осветена на 2 юли 2006 г. Църквата е втора по големина в България, като заема площ от четири декара. Единадесет камбани, от които най-голямата тежи 2 тона, огласят всяка сутрин и вечер града. Около 80% от строителните работници са българомохамедани. Мюсюлманите са искали всеки ден почивка в 18 часа заради вечерната си молитва, като за сметка на това довършителните дейности са вървели денонощно.
Катедралният храм „Св. Висарион Смоленски“ е уникален в архитектурно отношение. Негови автори са смолянските архитекти Антон Тодоров и Николай Бечев. Главният иконостас е изработен от Кънчо Цанев, а иконите са изрисувани от група иконописци под ръководството на Елена Дечева и Дечко Дечев. Храмът включва вътрешен параклис „Св. Теодор Тирон“, крипта, библиотека, неделно училище, църковен магазин и прицърковна къща.
Преди тази дата в Смолян не се е издигал религиозен храм за последните 130 години. Новата обител носи името на смолянския епископ Висарион, който поддържал християнството тук в годините на турското робство и който всъщност е последният родопски епископ.
Източник: Журнал за езотерика
Add comment