Признайте, че и на вас, както и на всички останали, ви се случват хубави неща в живота! Където и да сте, каквото и да правите, винаги има за какво да бъдете признателни. Предизвикателството се състои в това да тренирате да се концентрирате върху признателността и да търсите основания да бъдете благодарни. Дори това да противоречи на вашата природа, можете с малко практика да развиете поведение на благодарност.
Защо точно благодарността?
Многобройни научни изследвания в областта на позитивната психология доказаха, че признателните хора са по-щастливи от другите. Те са по-енергични, по-уверени и изпитват повече положителни емоции. Тези хора също така са по-склонни да помагат на другите, да проявяват емпатия и да прощават. Те устояват по-добре на депресията, тревогите и самотата.
Как можете да култивирате благодарността?
Водете си дневник на благодарността. Пишете в него, щом станете сутрин, както и вечер, преди да си легнете. Не пропускайте да отбележите хубавото, което ви се е случило през деня или вечерта. Помислете за всички неща в живота си, за които трябва да бъдете признателни. Ако започвате и завършвате всеки свой ден с благодарност, животът ви ще поеме в положителна посока. Това ще ви отнеме дневно една-две минути. Не е много, нали? А ще позволи на благодарността да изпълни сърцето и душата ви.
Когато се озовете в трудно положение, помислете за позитивните страни, които ще разкрие пред вас тази ситуация. Дистанцирайте се и погледнете с мъдър поглед нещата – не е ли поредното изпитание, което ще ви направи по-силни и ще ви научи на нещо ново, което в бъдеще ще ви е от полза.
Никога не е прекалено късно, за да благодарите. Всеки месец пишете благодарствено писмо на човек, който е внесъл нещо положително в живота ви. Пуснете писмото или още по-добре – занесете го лично. Важно е да напишете причините, заради които сте благодарни. Дори никога да не пуснете писмото, дори получателят му отдавна да не е измежду живите, щом излеете позитивните фрази върху хартията, мигновено ще почувствате положителния ефект на благодарността.
Търсете повод да изразявате благодарността си към някого във всеки един ден от вашия живот. Опитайте се да персонализирате вашите благодарности. Добре е да кажете: „Ти си чудесен/чудесна!“, но още по-добре е да кажете: „Благодаря ти, че беше толкова предвидлив/а“ или „Наистина ми достави огромно удоволствие, когато предложи да приготвиш вечерята тази вечер“.
Когато другите почувстват, че оценявате усилията им, това ще промени динамиката на отношенията ви с тях. Всички обичаме да бъдем ценени. Ако изразявате признателността си към близките ви за това,че полагат усилия, те ще бъдат по-склонни да вършат добри неща за вас. В замяна вие ще имате още повече основания да се чувствате изпълнени с признателност. Още ли ви е трудно да практикувате благодарността? Четете книги, вдъхновяващи по тази тема. Да се докоснете до размислите на други хора може да ви помогне да практикувате и вие самите благодарността.
Когато приключите с четенето, дайте време на времето. Нуждаете се от известен период, за да превърнете изразяването на признателност в свой навик. А когато това се случи, ще погледнете на живота с други очи. Развиването на поведение на благодарност е залог за щастие. Кажете „благодаря“ и се насладете на плодовете от това!
Add comment