Хормоните са вещества, които контролират настроението, храносмилането, енергията, либидото, обмяната на веществата и начина, по който изглежда кожата
Ако менюто не включва подходящите храни, организмът се затруднява в поддържането на хормонален баланс. Равновесието зависи най-вече от трите основни хранителни вещества – въглехидрати, протеини (белтъчини) и мазнини.
Често мазнините се избягват, защото се смята, че са източник на много калории, които повишават риска от наднормено тегло и предразполагат към заболявания. Това е напълно погрешно. Полезните мазнини са абсолютно необходими за правилното синтезиране и функциониране на хормоните. Ако не сме си набавили някои мастни киселини и холестерол, ще възникнат проблеми при производството на определени хормони. Специалистите препоръчват да се храним през не по-големи интервали от 5 часа и всяко хранене да се състои от 30% протеини, 30% мазнини и 40% въглехидрати. Към менюто те добавят и 2 литра вода.
Предлагаме ви 4 групи храни, от които може да изберете по един основен доставчик на ценни вещества, необходими за хормоналния баланс. Протеини може да си набавите от яйца, пилешко, пуешко, телешко месо, риба, бял боб, леща, киноа, семена.
Втората група са източниците на здравословни мазнини – зехтин, масло от ленено семе и от кокос. В кокосовите продукти се съдържа рядко срещаната лауринова киселина, която носи изключителни ползи за хормоналното производство. Освен това тя има силата да унищожава лошите бактерии в организма, бързо осигурява енергия, лесна е за храносмилане и ускорява метаболизма. Авокадото също е богато на здравословни мазнини, помагащи на тялото да абсорбира хранителните вещества и да ги използва. Плодът с крушовидна форма е източник на фибри, калий, магнезий, витамин Е и В – всички те са от съществено значение за поддържането на хормоналния баланс.
Въглехидратната група включва пълнозърнестите храни. Те доставят много фибри, витамини, минерали и антиоксиданти. Редом с тях са киноата, кафявият ориз, бобовите храни (фасул, леща, грах, нахут), спагети от пълнозърнесто или царевично брашно.
В четвъртата група храни влизат зеленчуци, богати на антиоксиданти. Предпочитайте тъмнозелените – броколи, спанак, краставици, магданоз, а също и тези с ярки цветове -домати, моркови, чушки, червено зеле. Не пренебрегвайте картофите, цвеклото и ряпата.
Желателно е менюто ви да е обогатено и с подправки, които имат отношение към производството на хормони – канела, куркума, лют червен пипер, кимион, чесън и джинджифил.
Add comment