С възрастта фигурата се закръгля и човек си мисли, че е заради забавения метаболизъм
Вярно е, но само наполовина. Променил се е и ритъмът на живот, темпото е забавено, движението е по-малко.
При обмяната на веществата се усвояват полезните съставки в храната и се произвежда енергия. Но генетично организмът е програмиран да трупа запаси от мазнини и поради това не всички поети калории изгарят. С времето метаболизмът се забавя и защото митохондриите работят по-бавно. Това са клетъчни централи, които преобразуват поетите продукти в енергия. Освен това постепенно се губи мускулна маса, а това увеличава времето за изгаряне на калории. На 45-50 г. човек изгаря 100 калории доста по-бавно, отколкото на 20 г.
Движение и спорт
С физическа работа не само се горят калории, но се стимулират и митохондриите. Освен това се трупа мускулна маса. Нужно е и редовно хранене с пиене на достатъчно вода. Тя подпомага смилането на храната и стимулира обмяната.
Храненето трябва да е балансирано. Всяко ядене, дори междинните закуски, трябва да дава на организма белтъчини, мазнини и въглехидрати в съотношение 30:30:40.
Не бива да се пропуска хранене, за да не се преяжда след това. Добре е да се яде все по едно и също време.
Има значение и общият прием на калории. На всеки 500 г мускули са нужни по 18 калории на ден. Обмяната ще се забави, ако те намалеят. Обяснението е, че организмът гледа да икономисва доставяната с храната енергия. За да се отслабне с 500 г за седмица, дневната дажба трябва да се намали с 500 калории.
Фактори на обмяната
Влияят й наследствеността и хормоните. Дали обмяната ще е бърза или бавна, се определя още при раждането. Ако е наследена по-бавна обмяна, човек ще е по-пълен и ще отслабва по-трудно.
Но главният фактор е телосложението. Колкото повече е масата на мускулите, костите и органите, толкова по-бързо се преработва храната. Ето защо при мъжете процесът е по-бърз с 10-20%, отколкото при жените. Над 30-годишна възраст женският метаболизъм се забавя с 2-3% на всеки 6 месеца заради слабата физическа активност и загубата на мускулна маса. При големи физически усилия обаче той се ускорява с 20-30%.
Add comment