Появи ли се някъде по тялото дразнещ сърбеж, избият ли червени петна и дори мехури без видима причина – това е контактна алергия
Ако обривът е от храна, е на повече от едно място по кожата и най-вече по корема. Ако петното е само в сгъвките на коленете, под мишниците или по врата, това пак е контактна алергия.
По името й личи, че тя се дължи на контакт с някакви вещества. Трудна е за диагностициране, защото не се появява веднага след допира, а след 8-12 часа, понякога и дни по-късно. Трудно е и да се установи причинителят – дреха, бижу, препарат.
Как се проявява?
Човек има чувството, че алергията се проявява за минути, защото изведнъж почва сърбеж, петната или пъпките избиват, има оток, мехури, че и гной. Контактната алергия обаче се е развивала дни преди това. Ето защо е грешка да се мисли, че я провокира нещо, пипано в момента на сърбежа. В повечето случаи алергията се появява едва при повторен контакт с алергена, защото след първия се произвеждат специфичните антитела.
Какво я провокира?
Много честа е алергията към никел. Той се използва масово и рискът от нея е много висок. Провокира я бижу, часовник, цип, катарама за колан, рамки на очила, монети, домакински съдове. Най-често петна и сърбеж се появяват по ръцете от гривна или часовник, по врата от гердан, по ушите от обици или по корема от катарама или цип.
Други алергени са хромът и формалдехидите. Използват ги в производството на текстил и кожи, така че всяка дреха е потенциална заплаха Може да е носена с месеци, без да е дразнила кожата, и пак да предизвика алергия. Просто кожата е станала податлива точно в този момент, например от изпотяване. Тази алергия се проявява най-вече в участъци със силно потене мишници, коленни свивки, врат. А също на местата, където платът се търка в кожата – талия, бедра, лакти.
Някои имат алергия към латекс, когато са в постоянен контакт с него – например медици, които си слагат ръкавици, или пациенти с катетри. Но латекс има и в презервативите, лейкопласта, надуваемите играчки, балони, дори в бибероните, затова рискът е за всички.
Как се лекува?
Само лекар може да я излекува, защото знае какъв препарат й въздейства. Най-важното е да се открие причинителят и да няма повече контакт с него. Иначе лечението е неефикасно. То се състои най-вече в мазане с антихистаминови кремове, а в по-тежките случаи се пият антибиотици или слаби кортикостероиди.
Как да се пазим?
Ако сте с чувствителна кожа, внимавайте с дрехите и бижутата. Особено бельото трябва да е 100% от памук или лен, накитите да са с висока проба. Не носете изкуствени материи, нито дрехи в крещящи цветове, защото оцветителите в тях ще ви раздразнят. Не носете кожи и тесни дрехи особено през лятото.
Add comment