Важен фактор за доброто здраве през зимата е сънят
„Вместо да седите до полунощ пред телевизора, по-добре използвайте времето за сън“, съветва от страниците на вестник „Всичко за семейството“ специалистът по хомеопатия д-р Атанас Михайлов.
При ниски температури обмяната на веществата се забавя. За да се заредим с енергия и да запазим добрия си тонус, трябва да увеличим продължителността на нощния покой, който предпазва нервните клетки от пренапрежение. През зимата са необходими не по-малко от 8-9 часа пълноценен сън. Хората в големите градове рядко се придържат към това правило, но именно за тях то е особено важно, тъй като те приемат по-високи дози стрес. Самата липса на достатъчно сън организмът възприема като стрес, който разклаща нервната система и тласка към депресивни състояния. Имайте предвид обаче, че не е полезно да спите повече от 9-10 часа.
За да е пълноценен сънят ви, проветрявайте стаята преди лягане. Така ще получите необходимото количество кислород за нервната система. Оптималната температура е около 16-17 градуса. Сложете върху парното влажна кърпа или съд с вода. По този начин ще се предпазите от сухия въздух, който въздейства неблагоприятно на дихателните пътища.
Изберете възглавница с височина не повече от 6-8 сантиметра, иначе ще затрудните кръвообращението.
Старайте се да заспивате и да се събуждате приблизително в едно и също време. Създайте си навици, които подсказват на организма да се настрои на вълна нощен покой. Ако не можете да заспите веднага, четете книга.
Ако ви мъчи безсъние, не посягайте с лека ръка към сънотворни хапчета или антидепресанти. Те трябва да се приемат по лекарско предписание. По-добре пийте билкови чайове или препарати, съдържащи комбинация от естествени и незаменими аминокиселини. Те премахват психичната умора и подобряват съня.
Add comment