В наши дни разнообразието от билки и подправки е изключително голямо. Непрекъснато се появяват нови сортове и се представят различни начини за съхранението им.
Изобилие от вкусове
Можете ли да си представите сос за спагети без босилек, японски специалитет без уасаби, индийска храна без кимион и кориандър или мексиканско ястие без люти чушки? В днешно време е изключително лесно да се приготви автентично ястие от екзотична кухня.
През последните години билките, използвани в индийската и югоизточната азиатска кухня, придобиха голяма известност. Вече не е трудно да се открият тайландски босилек, кориандър, перила, листа от кафир лайм (бодлив лайм), лимонова трева и куркума – много от тях се предлагат в големите супермаркети и специализираните магазини.
Подправките, използвани в Африка,Близкия изток, Карибския регион и Латинска Америка, също се продават в търговската мрежа.
В кулинарията се използват не само листата. Цветовете, семената, стъблата и корените, както и стритите на прах билки също намират широко приложение.
Намиране на равновесието
Количеството на подправките, използвани в рецептите, които предлагаме тук, винаги може да се промени, така че да отговаря на индивидуалните предпочитания и вкус. Билките имат много предимства и едно от тях е, че с използването им се намалява количеството сол, добавяно в ястието. Билките придават на гозбата достатъчно аромат!
Съществува едно златно готварско правило, според което не бива да се позволява един вкус да доминира над останалите. Различните комбинации от билки и подправки, каквито са гарам масала (от хинди, garam – лют, и masala – смес) и рас ел ханут (от арабски, „най-доброто от магазина“), са страхотен пример за съчетаване на различни вкусове и постигане на баланс между тях. Дори да сте любители на лютивото, прекалено голямото количество люти чушки в ястието убива аромата на билките с по-слабо изразен вкус. А и твърде пикантните билки като пресния кориандър не са любими на всички, затова е препоръчително да се използват умерено.
Винаги можете да поставите на масата допълнително пресни билки. В иранската и виетнамска кухня е прието да се сервира чиния със свежи зелени растения като предястие или гарнитура към основното ястие. По подобен начин в Ливан предлагат поднос с пресни билки като част от платата с мезета.
Общото правило е да слагате билките с по-меки листа (например кориандъра) към края на готвенето, за да запазят аромата си; а тези с по-твърди стръкове (като розмарина) да използвате в ястия, които изискват по-дълго и бавно готвене. Сушените подправки обикновено са по-концентрирани на вкус от пресните, затова трябва да се използват в по-малки количества.
Прочетете още за пресните и сушени билки…
Add comment